Victor Ciutacu despre neutralitate în campanie: E liniștitor să fii Elveția televiziunilor în campania electorală

Victor Ciutacu despre neutralitate în campanie: E liniștitor să fii Elveția televiziunilor în campania electorală

SURSA FOTO: captură de ecran YouTube - Victor Ciutacu

Publicat de Ramona-Sandrina Ilie la 19 mai 2025, 13:44

Jurnalistul Victor Ciutacu a făcut o serie de remarci despre cum arată rolul său și poziția televiziunii pe care o reprezintă în contextul tensionat al ultimei perioade electorale.

În ultimele două săptămâni de campanie electorală, Victor Ciutacu a transmis un mesaj clar și bine argumentat despre cum televiziunea la care este realizator a rămas un punct de echilibru și neutralitate, chiar și atunci când tensiunile politice și media au atins cote maxime. Într-o postare recentă, jurnalistul și-a exprimat satisfacția că România TV a reușit să păstreze un ton calm și să atragă un public numeros, în ciuda presiunilor inerente unei perioade atât de agitate.

Victor Ciutacu, un rol de echilibru în peisajul mediatic

Victor Ciutacu subliniază că televiziunea la care este realizator a reușit să mențină o poziție neutră în timpul unei campanii electorale extrem de agitate.

„E bine și liniștitor să n-ai nici o miză majoră. Să fii Elveția televiziunilor, BBC Style, în timpul ultimelor două săptămâni de campanie electorală isterică”, scrie jurnalistul.

Această atitudine de echilibru a fost esențială pentru a oferi publicului un spațiu în care să urmărească dezbaterile fără să fie influențat de partizanate vizibile.

Consolidarea audienței în condiții dificile

Postarea lui Ciutacu mai punctează faptul că televiziunea a reușit să atragă un public semnificativ, în condițiile în care competiția pentru audiență în această perioadă este acerbă.

„E bine și liniștitor să ții așa, pe pace, 1,2 milioane de oameni în fața televizorului. Asta când te bați pentru orice zecime de punct de audiență cu televiziunile partenere ale finaliștilor”, afirmă jurnalistul.

Acest rezultat confirmă nu doar stabilitatea instituției, ci și interesul real al publicului pentru o informare echidistantă.

mesaj, Victor Ciutacu
SURSA FOTO: Captură Facebook

Un statut consolidat și apreciat

Ciutacu mai notează că televiziunea unde este realizator și-a menținut poziția de lider pe piață și chiar a fost recunoscută ca un „oracol politic”.

Printr-un limbaj clar și analize bine documentate, instituția a fost capabilă să ofere interpretări corecte ale fenomenelor politice, ceea ce i-a întărit prestigiul și credibilitatea în fața publicului.

„E bine și liniștitor să-ți reconfirmi statutul de lider al pieței și pe cel de oracol politic”, este mesajul transmis.

Distincția față de activiștii media

Într-o perioadă marcată de implicarea emoțională intensă și activism în mass-media, Victor Ciutacu a ales să rămână jurnalist, păstrând distanța față de partizanate și opinii radicale.

„E bine și liniștitor să rămâi ziarist într-o lume de activiști isterici”, afirmă el.

Alegerea de a comenta din studio, fără să se alăture scenei politice sau să manifeste ostilitate față de candidații favoriți altora, este o dovadă a profesionalismului și echidistanței sale.

„E bine și liniștitor să preferi să comentezi din studio în loc să te urci ca maimuța pe scena candidatului pentru care tragi sau să te tăvălești în chinuri că nu iese al tău”, a mai scris Victor Ciutacu.

Confirmarea unor analize anticipate

În final, Ciutacu subliniază că predicțiile sale despre „fenomenul Mesia pe cal alb” s-au adeverit, ceea ce îi conferă un plus de credibilitate în peisajul jurnalistic actual.

„E bine și liniștitor să se confirme că ai avut dreptate în legătură cu fenomenul Mesia pe cal alb și că nu tu erai nebunul”, concluzionează el, punând accent pe importanța unei analize corecte în fața fenomenelor politice complexe.

Despre autor
Ramona-Sandrina Ilie

Sunt jurnalist cu peste 18 ani de experiență în presa scrisă și online, specializată în realizarea de interviuri, reportaje și articole de actualitate. De-a lungul carierei, am colaborat cu mai multe redacții și publicații, printre care Orient Românesc, Termene.ro, Elita României, Timpul, Moldova Invest, Curentul Internațional, Revista Timpul, Webcultura, Lumina, Vrancea Media și platforma lui Stelian Tănase. Am abordat o gamă variată de subiecte - de la economie, politică și business până la cultură, educație și teme sociale -, punând accent pe documentarea riguroasă și pe prezentarea clară și echilibrată a informației. Pe lângă activitatea jurnalistică, am participat la evenimente culturale și editoriale naționale și internaționale, am realizat interviuri cu personalități din diverse domenii și am dezvoltat proiecte editoriale, educaționale și culturale proprii. Sunt autor și coautor al mai multor cărți de poezie și proză, precum și al unor proiecte de documentare rezultate în urma cercetării de teren, a experienței directe și a interesului constant pentru istorie, cultură și societate. Motto de viață: „Cum realizăm imposibilul? Cu entuziasm!” – Paulo Coelho

Condiții de preluare

Informațiile publicate de capital.ro pot fi preluate de alte publicații online doar în limita a 500 de caractere și cu citarea sursei cu link activ. Orice abatere de la această regulă constituie o încălcare a Legii 8/1996 privind dreptul de autor.