Sorin Grindeanu anunță semnarea contractelor pentru loturile 1 şi 4 din Autostrada Buzău – Focşani
SURSA FOTO: Dreamstime
Vești bune pentru șoferii din România. În curând vom avea noi loturi de autostradă. Ministrul Transporturilor şi Infrastructurii, Sorin Grindeanu, anunță semnarea contractelor pentru loturile 1 şi 4 din Autostrada Buzău – Focşani.
Vești bune pentru șoferii din România. În cadrul unei conferințe prilejuită se semnarea unui protocol, între Ministerul Transporturilor şi Infrastructurii, Metrorex şi Primăria Sectorului 4, pentru modernizarea a nouă staţii de metrou din sectorul 4, Sorin Grindeanu a vorbit și despre alte noi progrese în domeniul infrastructurii rutiere.
Ministrul Transporturilor anunță că în cursul zilei de marți, reprezentanţii Companiei Naţionale de Administrare a Infrastructurii Rutiere (CNAIR) vor semna la Focşani, contractele pentru loturile 1 şi 4 din Autostrada Buzău – Focşani.
Totodată, ministrul a mai adăugat că în zilele în următoare va fi anunțat și câștigătorul pentru loturile 2 și 3, astfel încât la jumătatea lunii septembrie să fie semnate și acordurile.
CNAIR va semna marți contractele pentru alte două loturi din A7
„Mâine (marţi – n. r.), la Focşani, CNAIR va semna contractele pe două loturi din A7, pe secţiunea Buzău – Focşani. Totodată, tot mâine, CNAIR va semna un protocol cu Primăria Buzău – acele protocoale prin care încercăm să descentralizăm activitatea, asemănător dacă vreţi şi cu ceea ce s-a întâmplat astăzi. A fost transmis către ANAP şi s-a şi primit răspunsul legat de celelalte două loturi de pe Buzău – Focşani.
Deci, vom desemna celelalte două care n-au desemnat încă câştigătorul licitaţiei – 2 şi 3. Deci, în zilele următoare, va fi anunţat câştigătorul şi pe celelalte două loturi – 2 şi 3 – urmând ca la jumătatea lunii septembrie, tot pe A7, să le semnăm. E termenul de depunere de oferte şi pe Bacău – Paşcani şi pe Focşani – Bacău.
Deci, acele termene sunt la jumătatea lunii septembrie, suntem în grafic. Ştiţi că borna este la anul, cu 50% contracte semnate pe rutier. Borna în PNRR”, a anunţat Grindeanu.
Ministrul a mai adăugat că în perioada următoare, mai exact pe 12 septembrie, CNAIR trebuie să desemneze câştigătorul pe Margina – Holdea, „celebrul tronson cu pasaje pentru urşi”.
„Termenul pentru finalizarea licitaţiei este 12 septembrie pe celebrii 14 kilometri de la Margina la Holdea. Termenul să menţine. Deci, într-o săptămână, vom anunţa câştigătorul. Am avut o discuţie cu cei de la CNAIR legat de acest subiect şi şi-au întărit poziţia de a menţine termenul asumat iniţial”, a precizat ministrul.
Un alt aspect punctat de Sorin Grindeanu a fost că firma desemnată câştigătoare pentru realizarea studiului de fezabilitate pentru A13 a înştiinţat CNAIR că vrea să renunţe la contract.
Sorin Grindeanu, despre situația privind A13
„În această săptămână, probabil, se va adopta acel OUG prin care se fac anumite reglaje şi care ne vor da posibilitatea ca această reziliere să poată fi făcută fără alte chestiuni care ar îngreuna viitorul calendar. O să vă spun despre ce e vorba.
Totodată, le-am cerut celor de la CNAIR, odată cu adoptarea acestui OUG – şi în această situaţie nu e doar A13, este şi Piteşti-Mioveni, şi acolo aceeaşi companie a înştiinţat CNAIR că vrea să renunţe la contract – am cerut CNAIR, aşa cum am spus, un calendar foarte strâns de licitaţie pentru reluarea lui A13 şi a acestei licitaţii”, a susţinut el.
Menționăm faptul că autostrada Buzău – Focşani face parte din Coridorul 3 – Bucureşti – Regiunea NE (Moldova) (OR3) şi reprezintă o prioritate absolută la nivel naţional, conform analizei din Modelul Naţional de Transport.
Dezvoltarea infrastructurii rutiere prin construcţia unei autostrăzi în lungul acestui coridor va conduce la creşterea traficului rutier prin generarea de noi călătorii şi atragerea de noi investiţii în ariile urbane. Coridorul facilitează accesul în zona turistică Neamţ sau nordul Moldovei.
Totul a început la 17 ani când am început facultatea de Psihosociologie. Mi-am dorit întotdeauna să le ofer celor din jur o claritate mai mare a lucrurilor care îi înconjoară, însă odată cu finalizarea studiilor mi-am dat seama că nu mă pot adresa unui număr atât de mare de persoane. Tocmai din acest motiv, am început programul de masterat din cadrul Facultății de Jurnalism, specializarea Managementul Instituțiilor Mass-media, loc unde am învățat cum să mă adresez unui număr mai mare de persoane și totodată cum să mă fac și auzită. Primul meu job a fost în cadrul publicației România Liberă, unde am lucrat în perioada programului de master timp de doi ani de zile. Aici m-am putut dezvolta, am putut scrie articole psihologice și nu numai. A fost ce mi-am dorit până la un momendat. A urmat apoi agenția de presă PS NEWS, iar în final am ajuns la Capital, un loc unde, spre deosebire de celelalte publicații pot fi abordate mai multe subiecte, de la mondene, lifestyle, până la politică și economică, lucru care mi-a lărgit orizonturile. Mă consider o persoană activă și dornică de noutate. Una dintre cele mai mari pasiuni ale mele este Kiteboarding-ul, un sport care antrenează atât psihicul cât și fizicul, un sport care mă ajută să creez să mă inspir și de asemenea, îmi dă vibrația pozitivă de care am nevoie. Pe lângă sporturile acvatice, am o pasiune și pentru domeniul auto, motiv pentru care, cele mai multe vacanțe din copilărie le-am petrecut în atelierul tatălui meu, învățând și ajutându-l cu tot ce avea nevoie. Viața însă, mi-a pregătit alte surprize plăcute.
Informațiile publicate de capital.ro pot fi preluate de alte publicații online doar în limita a 500 de caractere și cu citarea sursei cu link activ. Orice abatere de la această regulă constituie o încălcare a Legii 8/1996 privind dreptul de autor.





