Sfântul Andrei, 30 noiembrie. Obiceiuri și tradiții. Ce trebuie să faci în această noapte

Sfântul Andrei, 30 noiembrie. Obiceiuri și tradiții. Ce trebuie să faci în această noapte
Publicat de Valentina Drăgoi la 29 noiembrie 2020, 17:36

Pe data de 30 noiembrie, credincioșii sărbătoresc ziua Sfântului Apostol Andrei. Tradițiile și superstițiile încep încă din această seară, așa că pentru a avea un an prosper, românii trebuie să țină cont de toate aceste lucruri.

Sfântul Andrei, 30 noiembrie. Obiceiuri și tradiții. Ce trebuie să faci în această noapte

Pentru cei care nu știu,  Apostolul Andrei a predicat pe pamanturile Daciei, iar faptul ca a inlocuit o divinitate precestina, personificare a lupului, arată importanța pe care a avut-o Sfantul Apostol Andrei pe pământurile noastre.

Cu ani buni în urmă, în noaptea dintre 29-30 noiembrie, tinerii petreceau la fel ca de Revelion. Pentru a putea fi feriți de strigoi, aceștia ungeau cu usturoi ferestrele casei, unde urma să aibă loc petrecerea.

Nici fetele nu scăpau de treaba. Acestea aduceau câte trei căpățâni de usturoi și le puneau laolaltă pentru a fi păzite de o bătrână la lumina lumânării. Tradiția nu se oprește nici după petrecerile. tinerii ieșeau din curtea casei și se jucau cu usturoiul în jurul horei. La final, se împărțea usturoiul și fiecare mergea la casa lui.

De menționat este faptul că usturoiul are un rol esențial. Pe vremuri, acesta se folosea ca leac pentru boli sau pentru prinderea farmecelor sau a descântecelor.

Ce trebuie să faci în noapea de Sfântul Andrei

Tot în noaptea de Sfântul Andrei, în anumite zone ale țării se ascunde sub pernă un fir de busuioc sfințit, pentru a obține în vis imaginea ursitului. De asemenea, alte fete, întorceau la miezul nopții la gura sobei o ulcică cu lut cu gura în jos, iar pe dosul ei lasau trei cărbuni aprinși. În timp ce ulcica se rotea ușor, se rosteau incantații pentru ca iubitul să le dea atenția dorită.

Sfântul Andrei, 30 noiembrie. Obiceiuri și tradiții. Ce trebuie să faci în această noapte

Tot pentru a afla ursitul, fetele priveau între două lumânări, într-un pahar cu apă neîncepută așezat în cenușă. În centrul paharului este aruncaă o verighetă sfințită prin cununie la Biserică, iar tradiția spune că în centrul acesteia va apărea chipul ursitului.

În alte părți ale țării, obiceiurile sunt și mai ciudate. Unele fete se așezau dezbăracate între două oglinzi într-o cameră întunecoasă, cu două lumânări în mână. Potrivit tradiției, la miez de noapte, în oglinda din spate vor apărea imagini din viața viitoare sau cu viitorul soț, care vor fi reflectate în oglinda din față.

Sfântul Andrei, 30 noiembrie. Obiceiuri și tradiții. Ce trebuie să faci în această noapte

Despre autor
Valentina Drăgoi

Totul a început la 17 ani când am început facultatea de Psihosociologie. Mi-am dorit întotdeauna să le ofer celor din jur o claritate mai mare a lucrurilor care îi înconjoară, însă odată cu finalizarea studiilor mi-am dat seama că nu mă pot adresa unui număr atât de mare de persoane. Tocmai din acest motiv, am început programul de masterat din cadrul Facultății de Jurnalism, specializarea Managementul Instituțiilor Mass-media, loc unde am învățat cum să mă adresez unui număr mai mare de persoane și totodată cum să mă fac și auzită. Primul meu job a fost în cadrul publicației România Liberă, unde am lucrat în perioada programului de master timp de doi ani de zile. Aici m-am putut dezvolta, am putut scrie articole psihologice și nu numai. A fost ce mi-am dorit până la un momendat. A urmat apoi agenția de presă PS NEWS, iar în final am ajuns la Capital, un loc unde, spre deosebire de celelalte publicații pot fi abordate mai multe subiecte, de la mondene, lifestyle, până la politică și economică, lucru care mi-a lărgit orizonturile. Mă consider o persoană activă și dornică de noutate. Una dintre cele mai mari pasiuni ale mele este Kiteboarding-ul, un sport care antrenează atât psihicul cât și fizicul, un sport care mă ajută să creez să mă inspir și de asemenea, îmi dă vibrația pozitivă de care am nevoie. Pe lângă sporturile acvatice, am o pasiune și pentru domeniul auto, motiv pentru care, cele mai multe vacanțe din copilărie le-am petrecut în atelierul tatălui meu, învățând și ajutându-l cu tot ce avea nevoie. Viața însă, mi-a pregătit alte surprize plăcute.

Condiții de preluare

Informațiile publicate de capital.ro pot fi preluate de alte publicații online doar în limita a 500 de caractere și cu citarea sursei cu link activ. Orice abatere de la această regulă constituie o încălcare a Legii 8/1996 privind dreptul de autor.