Ștafeta combinată de 4×100 metri liber a României a obținut medalia de argint la Campionatul Mondial de înot pentru juniori de la Lima. Echipa formată din David Popovici, Patrick Sebastian Dinu, Bianca Costea și Rebecca Diaconescu, a câștigat argintul. Timpul realizat de ștafeta României a fost de 3:30.29.

Pe primul loc s-a clasat echipa Ungariei, cu 3:30.03. După România, pe locul trei a venit Italia, cu 3:32.54.

„România a câștigat medalia de argint în proba de ștafetă combinată 4×100 m liber

Ce sportivi minunați are natația românească! România a cucerit medalia de argint în proba de ștafetă combinată 4×100 m liber, la Campionatul Mondial de înot pentru juniori de la Lima.

Vicecampioană europeană de juniori, în această vară, chiar la Otopeni, ștafeta combinată a României a ocupat locul al doilea în finala găzduită de bazinul olimpic din incinta Videna Aquatic Center din Lima.
David Popovici, Patrick Sebastian Dinu, Bianca Costea și Rebecca Diaconescu au încheiat cursa cu timpul de 3:30.39 min.

Pe locul întâi s-a clasat Ungaria, iar pe poziția a treia a terminat Italia”, a scris FRNPM pe pagina de Facebook.

Vlad Stancu a obţinut medalia de bronz în proba de 800 m liber

În proba de 800 m liber, Vlad Stancu a obţinut medalia de bronz cu 7:56.14. Medalia de aur a fost câștigată de Carlos Garach Benito (7:52.73), iar argintul de Batuhan Filiz (7:55.61). Vlad Stancu a luat și medalia de argint în proba de 400 m liber.

„Vlad Stancu a cucerit medalia de bronz în proba de 800 m liber

Superbă prestație pentru românul Vlad Stancu în proba de 800 m liber la Campionatul Mondial de înot pentru juniori de la Lima.

După ce a deschis drumul României către medalii în Peru, cu argintul de la 400 m liber, elevul antrenoarei Iulia Becheru a cucerit în această noapte medalia de bronz în proba de 800 m liber. Timpul său 7:56.14 min.

Pe primul loc s-a clasat Carlos Garach Benito (Spania) – 7:52.73 min., iar al doilea a sosit Batuhan Filiz (Turcia) – 7:55:61 min”, a anunțat FRNPM pe pagina de Facebook.

Bianca Costea, locul 4 în finala de 100 m liber feminin

Totodată, Bianca Costea s-a clasat pe locul 4 în finala probei de 100 m liber feminin, la Campionatul Mondial de înot pentru juniori de la Lima. Sportiva noastră a încheiat cele două lungimi de bazin din capitala statului Peru cu timpul de 56.21 s și s-a clasat la final pe locul 4, la o distanță foarte mică (29 de sutimi) de medalia de bronz.

La 50 m liber, Patrick Sebastian Dinu nu s-a calificat în finală, clasându-se pe locul 14 în semifinale. Patrick Sebastian Dinu s-a oprit în semifinale la 50 m liber masculin, la Campionatul Mondial de înot pentru juniori de la Lima. Vineri dimineața, în bazinul din incinta Videna Aquatic Center, sportivul român a încheiat cursa cu timpul de 23.41 s, unul care nu îi permite să evolueze în finală și care-l clasează pe poziția a 14-a în clasamentul final al probei. Finala este programată mâine noapte, de la ora 3:23, ora României.