David Popovici, Alexandru Constantinescu, Ştefan Cozma şi Patrick Sebastian Dinu au câştigat medalia de aur în proba de 4×100 m liber, de la Campionatul Mondial de înot pentru juniori de la Lima. Popovici a stabilit un record al competiţiei, cu timpul 47.07 s. Mai exact, timpul României a fost 3:18.84 min.

Pe locul doi s-a clasat Franţa (3:20.29 min.), iar pe poziţia a treia a terminat Lituania (3:20.41 min.).

David Popovici a plecat primul din block-start și a luat un avans consistent după prima sută de metri (47,07). I-a predat ștafeta lui Alexandru Constantinescu, iar sportivul tricolor a menținut România pe creasta valului și după 200 de metri (1:38,24).

Cvartetul tricolor a rămas la timonă și după cel de-al treilea schimb, când Ștefan Cozma (2:29,34) a ținut România pe loc fruntaș. Franța s-a mai apropiat pe schimbul decisiv, dar Patrick Dinu a tras tare și a încheiat primul, iar România a luat aur în spectaculoasa probă a înotului, cu 3:18:84.

Vlad Stancu a câștigat medalia de argint la 400 m liber

Tot noaptea trecută, Vlad Stancu a câștigat medalia de argint la 400 m liber. Timpul său: 3:48.38 min. Vlad a fost întrecut doar de către brazilianul Stephan Steverink (3:48.27 min.), în timp ce pe locul al treilea s-a clasat polonezul Krysztof Chmielewski (3:49.34 min.)

Vlad Stancu a avut o cursă formidabilă, în care s-a aflat și aproape de aur cu 30 m înainte să atingă plăcuța de finiș. Stancu „Tanku'”, așa cum e poreclit de apropiați, a fost la un pas, chiar, de a lua aurul.

CAMPIONATUL MONDIAL DE JUNIORI LIMA 2022

România este CAMPIOANĂ MONDIALĂ în proba de ștafetă 4×100 m liber masculin! Iar David Popovici a stabilit un nou record al competiției la 100 m!

Extraordinară performanță pentru natația românească la Campionatul Mondial de înot pentru juniori de la Lima. România a cucerit medalia de AUR în finala probei de ștafetă 4×100 m liber masculin! În componența, David Popovici, Alexandru Constantinescu, Ștefan Cozma și Patrick Sebastian Dinu, ștafeta României a condus finala de la un capăt la altul și a cucerit medalia de AUR cu timpul de 3:18.84 min.

Totodată, cu timpul său din prima sută de metri, de 47.07 s, David Popovici a stabilit un nou record al competiției!!!

Pe locul doi s-a clasat Franța (3:20.29 min.), iar pe poziția a treia a terminat Lituania (3:20.41 min.).