Franța: Recep Tayyip Erdogan, sultanul piroman

Franța: Recep Tayyip Erdogan, sultanul piroman
Publicat de Valentina Drăgoi la 28 octombrie 2020, 09:07
Din cuprinsul articolului

Un editorial realizat de Le Monde scoate la suprafață adevărul din spatele tensiunilor dintre Turcia și Franța. Potrivit sursei menționate, Recep Tayyip Erdogan nu se poate abține și continuă să îl critice pe Emmanuel Macron.

În faţa diatribei președintelui turc împotriva omologului său francez pe fondul tensiunilor dintre cele două țări pe mai multe fronturi geopolitice, este important să se exprime solidaritatea cu Parisul. De parcă nu ar avea suficiente crize cu care se confruntă, Recep Tayyip Erdogan tocmai le-a mai adăugat o alta.

Criticându-l violent pe președintele francez, Emmanuel Macron, căruia i-a recomandat, în două ocazii, sâmbătă 24 octombrie și duminică 25, să-şi controleze sănătatea mintală, șeful statului turc a aprins un nou foc într-un peisaj deja destul de incandescent, în mare parte datorită inițiativelor sale.Relațiile dintre Paris și Ankara, tensionate de peste un an din cauza divergenţelor legate de Siria și Libia, unde Turcia este implicată militar, s-au deteriorat în ultimele luni din cauza activității marinei turcești în Mediterana Estică, în special în apele teritoriale grecești și cipriote. Acum, politica franceză de luptă împotriva islamului radical și discursul președintelui Macron în timpul omagiului național adus lui Samuel Paty, profesor de istorie și geografie decapitat pe 16 octombrie de un terorist islamist, sunt în vizorul președintelui Erdogan.

Ca reacție la „grosolănia” acestuia din urmă, Franța și-a rechemat ambasadorul de la Ankara pentru consultare și Macron și-a reiterat poziția, duminică seară: „Nimic nu ne va face să dăm înapoi vreodată”, a insistat el pe Twitter, în timp ce apeluri la boicotarea produselor franceze erau lansate în anumite țări din Golf.

Ce caută președintele turc?

În primul rând, să crească numărul conflictelor în străinătate și să apară în faţa concetățenilor săi ca arhitectul unei noi puteri otomane, în timp ce economia sa este în stare proastă, moneda turcească, lira, se prăbușește și proiectul său de revoluție culturală trenează. Singurul nivel care nu scade este cel al represiunii. După Siria, Libia, Irak și Mediterana de Est, Turcia își împinge acum pionii în Caucaz, sprijinind Azerbaidjanul în războiul din Nagorno-Karabah. Profitând de pasivitatea Statelor Unite ale lui Donald Trump, care nu a făcut niciodată un secret din simpatia sa pentru autocratul turc, Ankara tocmai a efectuat un test al rachetelor de apărare antiaeriană S-400 pe care le-a cumpărat de la Rusia, încălcând toate practicile NATO, organizaţie a cărei membră este şi Turcia.

De asemenea, Recep Tayyip Erdogan este animat de dorința de a apărea ca principal apărător al lumii musulmane, prin denunțarea tratamentului aplicat islamului în țările Uniunii Europene – păstrând în același timp tăcerea cu privire la cel aplicat uigurilor în China. El este în concurenţă cu Arabia Saudită. Nu va merge atât de departe încât să ceară boicotarea produselor din Franța, dar îl atacă pe președintele acesteia.În fine, această nouă ofensivă a liderului turc îi trădează frustrarea față de proiectul de lege pregătit la Paris privind separatismul islamist, care ar trebui să priveze Turcia de principala sa pârghie asupra islamului din Franța, cea a imamilor turci și a profesorilor de limba turcă din școlile publice, notează Le Monde. 

Franța, aflată în mod voluntar în prima linie în estul Mediteranei, nu trebuie să rămână singură în fața aventurismului președintelui turc. Solidaritatea cu Parisul în acest nou episod, formulată în mod expres duminică de liderii instituțiilor UE, este importantă. Cea a șefilor de stat și de guvern din statele membre, în special din Germania, ar fi, de asemenea, binevenită, la fel ca și nişte poziții mai ferme ale secretarului general NATO, Jens Stoltenberg, în fața abuzurilor Ankarei în cadrul acestei organizații.

Informații articol
Despre autor
Valentina Drăgoi

Totul a început la 17 ani când am început facultatea de Psihosociologie. Mi-am dorit întotdeauna să le ofer celor din jur o claritate mai mare a lucrurilor care îi înconjoară, însă odată cu finalizarea studiilor mi-am dat seama că nu mă pot adresa unui număr atât de mare de persoane. Tocmai din acest motiv, am început programul de masterat din cadrul Facultății de Jurnalism, specializarea Managementul Instituțiilor Mass-media, loc unde am învățat cum să mă adresez unui număr mai mare de persoane și totodată cum să mă fac și auzită. Primul meu job a fost în cadrul publicației România Liberă, unde am lucrat în perioada programului de master timp de doi ani de zile. Aici m-am putut dezvolta, am putut scrie articole psihologice și nu numai. A fost ce mi-am dorit până la un momendat. A urmat apoi agenția de presă PS NEWS, iar în final am ajuns la Capital, un loc unde, spre deosebire de celelalte publicații pot fi abordate mai multe subiecte, de la mondene, lifestyle, până la politică și economică, lucru care mi-a lărgit orizonturile. Mă consider o persoană activă și dornică de noutate. Una dintre cele mai mari pasiuni ale mele este Kiteboarding-ul, un sport care antrenează atât psihicul cât și fizicul, un sport care mă ajută să creez să mă inspir și de asemenea, îmi dă vibrația pozitivă de care am nevoie. Pe lângă sporturile acvatice, am o pasiune și pentru domeniul auto, motiv pentru care, cele mai multe vacanțe din copilărie le-am petrecut în atelierul tatălui meu, învățând și ajutându-l cu tot ce avea nevoie. Viața însă, mi-a pregătit alte surprize plăcute.

Condiții de preluare

Informațiile publicate de capital.ro pot fi preluate de alte publicații online doar în limita a 500 de caractere și cu citarea sursei cu link activ. Orice abatere de la această regulă constituie o încălcare a Legii 8/1996 privind dreptul de autor.