Peste 28.000 de spectatori în Ghencea

Meciul FCSB – CFR Cluj, contând pentru etapa a patra a Superligii, a avut loc pe stadionul Steaua, 28.519 spectatori fiind prezenți în tribunele din Ghencea.

Măsurile de control pirotehnic ale Jandarmeriei au fost la sânge înainte de începerea meciului.

„Aceste măsuri preventive fac parte din modul de acţiune specific manifestărilor publice care presupun aglomerări mari de persoane, iar în conformitate cu prevederile legale în vigoare sunt executate de poliţişti de specialitate, în sprijinul cărora se află jandarmi din cadrul unităţii noastre”, se arată într-un comunicat al Jandarmeriei Bucureşti.

Scorul a fost stabilit de FCSB în repriza secundă

La revenirea pe stadionul Ghencea, după opt ani de pauză, FCSB a avut posesia în prima repriză a meciului cu echipa lui Mandorlini, CFR Cluj, dar cea mai mare ocazie a unei prime părţi animate au ratat-o clujenii, la bara lui Muhar, din minutul 19. Gazdele au replicat prin şuturile de la distanţă ale lui Şut şi Pantea, dar scorul pauzei a fost 0-0.

În partea secundă, în minutul 64, la un duel Cvek-Compagno desfăşurat în careul oaspeţilor, jucătorul bucureştenilor a căzut şi arbitrul Marcel Bîrsan a dictat penalti. Analiza VAR a confirmat decizia arbitrului şi Compagno a transformat lovitura de pedeapsă, deschizând scorul.

După gol FCSB a mai avut o ocazie la şutul lui Octavian Popescu, din minutul 74, dar cele două echipe nu au mai reuşit să marcheze şi FCSB a bifat a patra victorie din patru meciuri în Superligă. Echipa lui Elias Charalambous este lider în clasament, cu 12 puncte. CFR Cluj ocupă poziţia a patra, cu 7 puncte.

Introdus la pauză, Andrea Compagno a obținut o lovitură de la 11 metri. Atacantul italian a cerut mingea și a executat fără emoții.

Echipele de start

FCSB: Târnovanu – Pantea, Dawa, Chiricheș, Radunovic – Olaru, Ad. Șut, Djokovic – Cordea, Oct. Popescu, Fl. Coman

Rezerve: A. Vlad – Panțîru, Haruț, Compagno, Lixandru, Edjouma, V. Gheorghe, Ov. Popescu, Radaslavescu

Antrenor: Elias Charalambous

CFR Cluj: R. Sava – Cr. Manea, Kresic, Ajeti, Morgan, Camora – Muhar, Tachtsidis, Cvek – Yeboah, Bîrligea

Rezerve: Hindrich, Mogoș, R. Filip, Gneba, Avounou, C. Deac, Krasniqi, Otele, Jefte

Antrenor: Andrea Mandorlini

Arbitri: Marcel Bîrsan – Mihai Marica, Imre-Laszlo Bucsi – Bogdan Dumitrache

Arbitri VAR: Cătălin Popa – Adrian Vornicu