Încă o dată s-a demonstrat că fotbalul nostru nu mai este nici pe departe ceea ce a fost odinioară. După calificarea cu emoții a Farului din Armenia, unde a făcut o comedie de primă repriză, una demnă de „Radio Erevan”, au urmat meciurile celorlalte 3 echipe românești implicate în Conference League.

Sepsi, galop de sănătate

După victoria din Bulgaria cu 2-0, Sepsi a fost singura echipă lipsită de vreo emoție, și a recidivat și la retur, de data aceasta câștigând cu 4-0, la Sfântul Gheorghe.

”Nu visam, eu sunt un visător, dar să spun că cineva a visat că vom învinge cu CSKA în dublă manșă cu 6-0 e mult peste vise. Aici nu mai avem ce să discutăm, a fost un meci extraordinar de bun și mă încântă dăruirea jucătorilor.

La 1-0 puteam să ne retragem și să așteptăm să treacă timpul, dar jucătorii au avut foame de goluri. Nu cred că mai poate să bată cineva în Conference League în turul trei cu 6-0.

Normal. Jucătorii joacă pentru bani, glorie, club, normal că trebuie să dăm o primă, nici nu intră în discuție. Cred că toată țara este mândră de Sepsi. Am arătat un fotbal extraordinar. Felicitări suporterilor, antrenorilor și tuturor celor care au contribuit la această victorie.

Jucătorii trebuie să simtă că conducerea e lângă ei, noi avem o comunicare foarte bună cu antrenorul și cu jucătorii. Trebuie să simtă că noi suntem lângă ei. Putem să spunem că am văzut un spectacol la Sfântu Gheorghe.

E foarte prematur să discutăm despre țeluri mărețe. Trebuie să fim concentrați la meciul de luni, vrem să acumulăm cât mai multe puncte, iar apoi vom juca contra lui Aktobe. Va fi un meci greu, dar putem visa mai departe dacă vom juca la fel.

Va fi foarte greu, nu suntem obișnuiți să jucăm din trei în trei zile, nu cred că putem amâna o partidă. Vrem să jucăm fiecare meci. Fiecare trebuie să prindă minute, vom încerca să facem față luni și, dacă vom scoate un rezultat bun, băieții vor avea trei zile până la marele examen”, a declarat Laszlo Dioszegi la finalul meciului.

CFR s-a eliminat singură

Sigur, cea mai grea întâlnire a avut-o CFR-ul. După 1-1, la Cluj, speranțele ardelenilor erau sub 50 la sută la calificare.

Meciul a fost dominat de gazdele de la Adanaspor care au și deschis scorul, însă, pe final, șansele clujenilor aveau să crească la peste 60-70 la sută după ce turcii s-au ales cu un eliminat și un 11 metri, din care elevii lui Mandorlini au restabilit egalitatea prin Mogoș. Când toată lumea se aștepta la prelungiri, gazdele au marcat  și au trimis-o pe CFR acasă.

FCSB, emoţii pe final de meci

În ultimul meci al românilor, FCSB a tremurat după ce, cu 8 minute înainte de împlinirea celor 90, bulgarii de la CSKA Sofia aveau 2-1, la București.

Până la urmă, pe final de meci, FCSB a întors rezultatul (scor final 3-2 pentru FCSB) și s-a calificat mai departe.