ŢSKA 1948 – FCSB, scor final 0-1

Florinel Coman a spus după meci că jocul nu a fost unul bun, iar rezultatul este unul „fragil”. Însă marcatorul FCSB din meciul cu ŢSKA 1948 este convins că în retur „nu le mai dăm nicio şansă” bulgarilor.

„Suntem fericiţ că am câştigat. Nu a fost un joc bun, dar până la urmă este bine că şi atunci când jucăm prost câştigăm. Am mai avut oportunităţii de a marca. Sigur, este un rezultat fragil, dar în retur vom arăta altă faţă. În retur clar vom analiza ce am greşit şi trebuie ca în retur să nu le mai dăm nicio şansă. Mă simt bine, mi-am intrat în mână. Este loc de progres, sunt conştient de asta”, a spus Coman.

FCSB câștigă la limită, scor final 0-1 după golul marcat de Florinel Coman în prima repriză.

A doua repriză a fost prelungită cu 9 minute.

Meciul a fost întrerupt în repriza secundă în minutul 70 din cauza furtunii. Mai multe becuri de la nocturna de pe stadionul din Sofia au cedat și arbitrul a decis să oprească meciul pentru moment.

A doua repriză a început destul de lent fără ocazii de ambele părți. FCSB a făcut două schimbări la pauză, pe teren intrând Edjouma și Octavian Popescu în locul lui Băluță și Andrei Cordea.

ŢSKA 1948 – FCSB, scor 0-1 la pauză

FCSB a preluat conducerea în prima repriză în fața formației bulgare ŢSKA 1948. Scorul era 1-0 la pauza meciului care a avut loc miercuri seara, pe Stadionul Naţional „Vasil Levski” din Sofia, în prima manşă a turului al doilea preliminar al Europa Conference League la fotbal.

FCSB a deschis scorul prin Florinel Coman (28), care a reluat în plasă mingea respinsă de portarul Daniel Naumov la şutul-centrare trimis de Darius Olaru.

Ovidiu Popescu a fost preferat ca fundaș dreapta, în locul lui Pantea, iar Alexandru Băluță nu joacă pe postul de extremă, ci este inter, în locul lui Djokovic care este suspendat.

Înainte de meci ploua torențial în apropierea stadionului, dar nu și în incinta arenei unde sunt prezenți aproximativ 1.000 de spectatori, dintre care 150 veniți din România.

Echipele de start

ŢSKA 1948: 29. Daniel Naumov – 24. Erdenis Gurishta, 87. Simeon Petrov, 5. Heliton (căpitan), 4. Miki Oracev – 22. Reian Daskalov, 21. Emil Ţenov – 10. Gheorghi Rusev, 13. Stoian Stoicikov, 8. Pedrinho – 9. Vidar Kjartansson.

Antrenor: Miroslav Kosev.

Rezerve: 1. Aleksandar Madjarov, 33. Ghenadi Ganev – 7. Thalis, 11. Birsent Karagaren, 19. Rooney Wankewai, 20. Antonio Vutov, 23. Emil Viaciki, 31. Tom Rapnouil, 39. Parvizcion Umarboev, 92. Pierre-Daniel Nguinda, 99. Radoslav Kirilov.

FCSB: 32. Ştefan Târnovanu – 23. Ovidiu Popescu, 5. Joyskim Dawa, 6. Denis Haruţ, 33. Risto Radunovic – 25. Alexandru Băluţă, 8. Adrian Şut, 27. Darius Olaru – 98. Andrei Cordea, 9. Andrea Compagno, 7. Florinel Coman.

Antrenor: Elias Charalambous.

Rezerve: 99. Andrei Vlad – 2. Valentin Creţu, 3. Ionuţ Panţîru, 10. Octavian Popescu, 11. David Miculescu, 16. Mihai Lixandru, 18. Malcom Edjouma, 22. Valentin Gheorghe, 28. Alexandru Pantea, 80. Eduard Rdaslavescu.