FCSB s-a calificat joi în grupele Europa Conference League la fotbal, după ce a învins cu scorul de 3-1 (1-1) formaţia norvegiană Viking Stavanger, joi seara, pe Viking Stadion din Stavanger, în manşa secundă a play-off-ului, după ce vicecampioana României pierduse în tur cu 2-1.

FCSB nu a mai avut neşansa din tur şi a izbutit o calificare meritată, în faţa unui adversar mai slab, care a crezut până la sfârşit în şansa sa. FCSB a marcat prin Malcom Edjouma (minutul 3), Andrei Cordea (54) şi Risto Radunovic (90+4, din penalty). Pentru gazde a punctat Zlatko Tripic (26 – penalty).

Vicecampioana României a început în forţă şi a controlat autoritar primul sfert de oră. La fel ca în tur, FCSB a deschis scorul în minutul 3, prin Malcom Edjouma, cu o lovitură de cap din 5 metri la centrarea lui Florinel Coman.

Viking, care a echilibrat treptat ostilităţile, a înscris în minutul 26 prin Zlatko Tripic, dintr-un penalty dictat după ce Târnovanu l-a faultat pe Karlsbakk.

Echipa antrenată de Nicolae Dică, care nu a contat pe Darius Olaru, suspendat, a creat de multe ori pericol în prima repriză. Coman a şutat de la distanţă peste poartă (7), portarul Gunnarsson a fost atent la centrarea lui Cordea (8), apoi tot Cordea a fost blocat în careul advers (18). FCSB a avut o ocazie uriaşă în min. 32, când Dawa nu a reuşit să împingă mingea în poartă. Lovitura de cap a lui Miculescu nu a nimerit cadrul porţii (35).

Târnovanu a salvat la o deviere cu capul (17), iar Fridjonsson nu a profitat de o neatenţie în defensiva oaspeţilor (20).

Viking a început actul secund cu un şut destul de bun al lui Sandberg (46). Tripic a fost blocat de Radunovic după o eroare a lui Octavian Popescu (53).

La o fază care nu anunţa aproape nimic, Cordea a readus-o pe FCSB în avantaj cu un şut din afara careului, care a trecut printre picioarele portarului Gunnarsson (54).

FCSB, dublă ocazie în minutul 69

FCSB a avut o dublă ocazie în min. 69, când Gunnarsson a ieşit bine în faţa lui Cordea, iar un fundaş a respins lobul lui Octavian Popescu. Miculescu nu a reuşit să reia decisiv la un corner (72).

Ambele echipe au acuzat oboseala, iar Viking a avut momente mai bune şi un şut al lui Tripic a fost respins de Boboc (83). Gunnarsson a fost atent la un şut al lui Coman (88). Târnovanu a fost providenţial în faţa lui Tripic, iar Brekalo a fost şi el aproape de gol (90).

FCSB a încercat să evite prelungirile şi a dat lovitura în al patrulea minut de prelungire, când Risto Radunovic a transformat un penalty obţinut de Florinel Coman.

În tururile preliminare anterioare, FCSB le-a eliminat pe Saburtalo Tbilisi şi Dunajska Streda.

Viking Stavanger – FCSB 1-3 (1-1)
Au marcat: Zlatko Tripic (26 – penalty), respectiv Malcom Edjouma (3), Andrei Cordea (54), Risto Radunovic (90+4 – penalty)
Stavanger – Viking Stadion
Europa Conference League – play-off (manşa a doua)

CFR Cluj s-a calificat în Europa Conference League

CFR Cluj s-a calificat dramatic în grupele Europa Conference League la fotbal, după ce a învins formaţia slovenă NK Maribor cu scorul de 1-0 (0-0), joi seara, pe Stadionul ”Dr. Constantin Rădulescu” din Cluj-Napoca, în manşa secundă a play-off-ului.

După 0-0 în prima manşă, CFR a câştigat cu emoţii în Gruia, printr-un gol spectaculos marcat de croatul Lovro Cvek (90).

Prima ocazie a partidei a aparţinut oaspeţilor, dar portarul italian Scuffet a respins şutul lui Brnic (10).

CFR a controlat jocul şi a fost aproape de gol în min. 13, când portarul Menno Bergsen a respins mingea trimisă cu capul de Yeboah de la 7 metri.

Jefte a ratat cea mai mare ocazie a campioanei României în prima repriză, şutând în portar de la doar 7 metri (min. 31).

Yuri a creat şi el pericol la poarta slovenilor (32), dar a trimis cu capul peste poartă în urma unui corner.

Spaniolul Jefte a fost din nou aproape de gol pe finalul primei reprize (39), însă a ratat şutul din careu.

Repriza secundă a fost una ternă, fără ocazii de ambele părţi, cele două echipe evitând orice risc. CFR a părut mai inspirată pe final, iar Yeboah (87) a trimis cu capul din unghi, iar mingea a lovit transversala.

Faza care a făcut diferenţa în această dublă a venit în min. 90, când Cvek a trimis pe spate cu boltă, o minge respinsă greşit de apărarea oaspete.

Tragerea la sorţi a grupelor va avea loc vineri, la Nyon, de la ora 15:30 (ora României).

Universitatea Craiova a ratat calificarea în grupele Europa Conference League

Echipa de fotbal Universitatea Craiova a ratat calificarea în grupele Europa Conference League după ce a fost învinsă dramatic de formaţia israeliană Hapoel Beer-Sheva cu scorul de 4-3 la loviturile de departajare, joi seara, într-un meci în care scorul a fost egal, 1-1 (0-0, 0-0), la finalul prelungirilor, joi seara, pe Toto Turner Stadium din Beer-Sheva, în manşa secundă a play-off-ului.

Universitatea, după 1-1 la Drobeta-Turnu Severin, a avut o şansă mare în Israel să obţină cea mai mare performanţă europeană din istoria sa recentă, însă o clipă de neatenţie a costat-o scump.

Ante Roguljic (105) a deschis scorul pentru echipa lui Mirel Rădoi, însă Universitatea a luat gol un minut mai târziu, când a marcat Tomer Hemed (105+1), iar la penalty-uri Ivan şi Bancu au ratat.

Hapoel şi-a creat devreme prima ocazie bună de gol, în min. 3, când Ansah a trecut de Screciu şi a centrat periculos în faţa porţii, dar Lazar a respins providenţial din faţa lui Selmani.

Universitatea a replicat curajos (5), dar şutul lui Mateiu de la 18 metri a trimis mingea peste poartă. Raul Silva a fost şi el imprecis (17) la o fază fixă.

Gazdele au mai avut un şut bun expediat de acelaşi Ansah (9), însă balonul s-a dus pe lângă ţintă. Ghanezul a tras peste poartă şi în min. 41, de la 18 metri.

Safuri şi-a încercat şi el şansa de la distanţă, dar mai întâi mingea a fost deviată de Martic (22) şi s-a dus milimetric pe lângă poartă, iar apoi a trimis peste poartă (45+1).

Selmani a avut o ocazie bună de a înscrie, după o eroare a lui Raul Silva, însă Lazar a fost la post (30).

Universitatea a fost echipa mai periculoasă după pauză, însă Glazer s-a remarcat la şuturile lui Mateiu (52) şi Hanca (68).

Înfrângere pentru Universitatea Craiova

Gazdele au aruncat forţe proaspete în atac şi Hatuel a avut o oportunitate bună, însă Lazar a prins mingea trimisă la colţul scurt (69).

Mateiu a tras slab şi portarul a prins (75), după care Glazer s-a remarcat din nou la şutul lui Baiaram (76).

Hemed şi Suleimanov au creat pericol la poarta lui Lazar (81), Ivan a tras peste poarta lui Glazer (85), iar Hapoel a trecut pe lângă golul calificării în minutele adiţionale (90+4), când Lazar a respins greşit, dar Tibi a reluat pe lângă poartă.

Glazer a fost la post şi în min. 94, la şutul lui Mateiu din afara careului.

Hatuel l-a pus la încercare pe Lazar din nou (98).

Croatul Roguljic (105) a înscris din lovitură liberă, cu un şut la colţul lung, iar Universitatea părea favorită la calificare. Doar câteva zeci de secunde a durat bucuria echipei din Bănie, care a capotat la o fază fixă, Hemed marcând cu capul din centrarea lui Suleimanov (105+1).

Universitatea nu a mai contat în atac până la final, în timp ce Hapoel Beer-Sheva a ratat şi alte ocazii, prin Suleimanov (118), din lovitură liberă de la 22 de metri, prin Hemed (119) şi prin Hatuel (120+1), ale cărui şuturi au fost respinse pe rând de Lazar şi de Raul Silva.

La loviturile de departajare, portarul israelian Omri Glazer a apărat şuturile lui Andrei Ivan şi Nicuşor Bancu, iar Magomed Suleimanov, David Keltjens, Helder Lopes şi Or Dadia au transformat pentru Hapoel, iar Ante Roguljic, Dan Nistor şi Valerică Găman au punctat pentru Universitatea.