Extrădarea lui Sorin Strutinsky în România, refuzată de autoritățile din Italia. A fost dispusă executarea pedepsei de 10 ani şi 8 luni

Extrădarea lui Sorin Strutinsky în România, refuzată de autoritățile din Italia. A fost dispusă executarea pedepsei de 10 ani şi 8 luni

SURSA FOTO: Dreamstime - Justiție

Publicat de Leonard Bădilă la 6 iulie 2021, 09:55

Avocatul lui Sorin Strutinsky, Marius Mocanu, a explicat recent că autorităţile judiciare italiene au refuzat extrădarea în România a omului de afaceri şi au dispus executarea pedepsei acestuia de 10 şi 4 luni de detenţie pentru corupţie într-un penitenciar din Italia.

Extrădarea lui Sorin Strutinsky în România, refuzată de autoritățile din Italia. A fost dispusă executarea pedepsei de 10 ani şi 8 luni

Spre deosebire de Sorin Strutinsky, alţi fugari celebri precum Dragoş Săvulescu de la Dinamo sau fosta şefă a DIICOT, Alina Bica, au obţinut în Italia nu doar refuzul extrădării, ci şi suspendarea executării pedepselor.

„Decizia este recentă şi nu ne-au fost comunicate încă motivele pentru care a fost refuzată extrădarea. Execută acolo pedeapsa de 10 ani şi 4 luni de închisoare. În mod cert, condiţiile de detenţie sunt mai bune acolo”, a declarat avocatul lui Sorin Strutinsky, conform g4media.ro

Amintim că Sorin Strutinsky s-a predat în 16 februarie autorităților din Bologna şi, până la decizia de încarcerare în penitenciar, a fost în arest la domiciliu.

Afaceristul s-a predat la sediul Squadrei Mobile din Chestura de Politie din Bologna, unde era însoțit de doi avocați, Matteo Murgo din Baroul Bologna și avocatul Cristian di Giusto, cel din urmă fiind și avocatul care i-a reprezentant pe alți doi fugari, Daniel Dragomir și Alina Bica.

Strutinsky are de executat 10 ani și 8 luni de închisoare pentru trafic de influență în formă continuată

Sorin Strutinsky este ultimul din trioul pe care îl forma cu fostul primar Radu Mazăre și fostul președinte al Consiliului Județean Constanța Nicușor Constantinescu care nu se afla în arest, chiar dacă primise o condamnare definitivă.

Strutinsky are de executat 10 ani și 8 luni de închisoare pentru trafic de influență în formă continuată, instigare la fals în înscrisuri sub semnătură privată în formă continuată și spălare de bani. Strutinsky a fost condamnat definitiv la începutul lunii iulie 2020 și a fost dat în urmărire internațională după ce a fugit din țară.

Sursă foto: Dreamstime

Informații articol
Despre autor
Leonard Bădilă

Am finalizat Facultatea de Litere și Limbi Străine în cadrul Universității Hyperion din București, iar ulterior am absolvit masterul la Facultatea de Jurnalism, specializarea Comunicare Mediatică și Publicitate, în cadrul aceleiași universități. Colaborarea cu Capital.ro a început în anul 2019.

Condiții de preluare

Informațiile publicate de capital.ro pot fi preluate de alte publicații online doar în limita a 500 de caractere și cu citarea sursei cu link activ. Orice abatere de la această regulă constituie o încălcare a Legii 8/1996 privind dreptul de autor.