Romașcanu a făcut acest anunț printr-o postare pe rețelele sociale, precizând că noua sa funcție presupune ”maximă integritate” și ”independență totală” față de politica internă.

Romașcanu: Un nivel ridicat de integritate

Într-o postare pe rețelele sociale, Romașcanu a anunțat că la începutul lunii iulie va începe o nouă etapă în cariera sa profesională, asumându-și o demnitate importantă, care impune un nivel ridicat de integritate și o independență totală din punct de vedere politic, administrativ și decizional. El a precizat că, înainte de a prelua această funcție, va demisiona din toate funcțiile politice și administrative și se va retrage complet din viața politică.

„La începutul lunii iulie voi începe o nouă etapă a vieţii mele profesionale, o demnitate care presupune maximă integritate şi o independenţă politică, administrativă, de acţiune şi de decizie totală. Până la preluarea acestei importante demnităţi voi demisiona din toate funcţiile politice şi administrative şi mă voi retrage total din viaţa politică”, a scris Romașcanu.

El a subliniat că, înainte de a prelua noua funcție, va renunța complet la implicarea politică și administrativă. Romașcanu a ținut să precizeze că orice discuție publică legată de alte poziții nu este de actualitate în acest moment și că va reveni cu detalii suplimentare în curând.

Potrivit surselor, Lucian Romașcanu va deveni membru al Curții de Conturi Europene din luna iulie.

Cine este Romașcanu

Rămas în memoria colectivă după un derapaj la adresa jurnaliștilor, fostul director de ziar trebuie să renunțe acum la funcția de președinte al Consiliului Județean Buzău.

Fostul ministru a trecut în ultima declarația de avere că a luat un împrumut de la un afacerist cu care PSD a colaborat în campania de la alegerile prezidențiale, anulate între timp.  Lucian Romașcanu a intrat în Parlament în anul 2016, obținând un mandat de senator din partea Partidului Social Democrat.

Romașcanu a rămas în Parlament până la finalul anului 2024, când și-a dat demisia pentru a ocupa funcția de președinte al Consiliului Județean Buzău, câștigată la alegerile locale de anul trecut. Lucian Romașcanu a fost și ministru al Culturii în două mandate (2017-2018 și 2021-2024).

Până să intre în politică

Lucian Romașcanu a absolvit liceul B.P. Hașdeu din Buzău în anul 1985. În anul 1991, potrivit CV-ului său, a terminat Facultatea de Comerț din cadrul Academiei de Studii Economice din București.

Romașcanu mai menționează în CV că a obținut o diplomă de master după ce a finalizat un program la University of Washington/ASEBUSS București.  Între 1991 și 1997 a lucrat pentru două companii din industria vinului, una din România și alta din Portugalia.

S-a angajat în domeniul mass-media în anul 1997, ocupând până în 1999 funcția de director vânzări la Mediapro și între 1999-2002 aceeași funcție la Ringier.