Vremea ajunge la extreme: Alertă meteo ANM! România, împărţită între furtuni şi caniculă

Vremea ajunge la extreme: Alertă meteo ANM! România, împărţită între furtuni şi caniculă
Publicat de Bogdan Ungureanu la 2 iulie 2020, 11:28

Administraţia Naţională de Meteorologie a emis, joi, mai multe avertizări de tip Cod portocaliu şi Cod galben pentru ţara noastră. România va fi împărţită între vijelii, descărcări electrice şi grindină, pe de o parte, şi temperaturi la limita leşinului, pe de cealaltă parte.

Administraţia Naţională de Meteorologie a emis, joi, 2 iulie, o avertizare Cod portocaliu de instabilitate atmosferică accentuată, valabilă până vineri dimineaţa în judeţele Timiş, Arad, Bihor, Satu Mare, Sălaj, Caraş Severin şi zona de munte a judeţelor Hunedoara, Alba, Cluj.

Astfel, de joi după-amiaza de la ora 18:00, în zonele menţionate vor fi intervale cu intensificări puternice ale vântului (rafale de 80 – 90 km/h), vijelii, frecvente descărcări electrice şi grindină. Pe arii restrânse vor fi averse torenţiale şi se vor acumula cantităţi de apă de peste 35 – 60 litri/mp.

Cod galben de instabilitate atmosferică vineri şi sâmbătă

Nu este singurul cod de instabilitate atmosferică emis astăzi. Vestul, centrul, nordul ţării dar şi zona de munte se vor afla sub Cod galben de instabilitate atmosferică vineri şi sâmbătă, potrivit altei atenţionări emise de ANM.

În intervalul 3 iulie, ora 06:00 – 4 iulie, ora 10:00, în aceste zone vor fi perioade cu instabilitate atmosferică accentuată, ce se va manifesta prin frecvente descărcări electrice, averse torenţiale, grindină şi vijelii. Cantităţile de apă vor depăşi 25 – 30 litri/mp şi pe arii restrânse 40 – 60 litri/mp.

Potrivit ANM, instabilitatea atmosferică se va menţine accentuată şi în următoarele zile îndeosebi în vestul, sud-vestul, centrul şi nordul teritoriului.

Prima atenţionare Cod galben de caniculă din 2020

Totuşi, anumite zone din ţară se vor confrunta cu alte probleme: temperaturile caniculare. ANM a emis, joi, prima atenţionare Cod galben de caniculă din acest an, valabilă atât joi cât şi vineri în Oltenia, Muntenia, vestul Dobrogei şi în sudul şi centrul Moldovei.

Temperaturile maxime vor atinge frecvent 35 – 36 de grade Celsius şi izolat 37 de grade, iar indicele temperatură-umezeală (ITU) va atinge şi depăşi uşor pragul critic de 80 de unităţi, astfel că disconfortul termic va fi accentuat.

Atenţionarea vizează judeţele Iaşi, Bacău (parţial), Vaslui, Vrancea (parţial), Galaţi, Buzău, Brăila, Tulcea şi Constanţa (parţial), Ialomiţa, Călăraşi, Prahova, Giurgiu, Dâmboviţa, Teleorman, Argeş, Vâlcea, Gorj şi Mehedinţi (parţial), Dolj, Olt, Ilfov şi Municipiul Bucureşti.

Meteorologii notează, de asemenea, că indicele temperatură umezeală (ITU) va atinge pragul critic de 80 de unităţi pe arii restrânse şi în restul zonelor de câmpie şi podiş. În sud-estul teritoriului vremea se va menţine caniculară şi la finalul săptămânii.

Informații articol
Despre autor
Bogdan Ungureanu

După mai bine de zece ani petrecuţi în domeniul monitorizării mass-media, am făcut un pas mic în direcţia potrivită şi m-am alăturat echipei Capital. Un pariu câştigător, zic eu. Mi-au plăcut dintotdeauna cuvintele şi puterea pe care acestea le pot avea în glasul sau peniţa potrivită şi nu pot decât să mă bucur acum de un banal, dar rar întâlnit “Îmi place munca mea!” Când nu mă găsiţi scriind în spatele unei tastaturi, mă veţi întâlni, deseori, tot la un calculator. Sau, în momentele perfecte, la volan, sus pe un munte şi bineînţeles, ca un taur care se respectă, în bucătărie!

Condiții de preluare

Informațiile publicate de capital.ro pot fi preluate de alte publicații online doar în limita a 500 de caractere și cu citarea sursei cu link activ. Orice abatere de la această regulă constituie o încălcare a Legii 8/1996 privind dreptul de autor.