Veşti bune din Statele Unite pentru iubitorii tenisului din România!

Atât Simona Halep, cât şi Sorana Cîrstea s-au calificat, vineri, în turul trei la Indian Wells.

Turneul de categorie WTA 1.000 din California, Statele Unite este dotat cu premii totale în valoare de 8,58 milioane de dolari.

Simona a bătut-o pe rusoaica Ekaterina Alexandrova după trei seturi şi aproape 2 ore

Simona Halep (30 ani, poziţia 26 WTA), a învins-o, după o oră şi 47 de minute, pe rusoaica Ekaterina Alexandrova (27 ani, poziţia 52 WTA).

Scorul indicat de tabelă la finalul meciului a fost de 6-2, 4-6, 6-2.

Simona Halep a încheiat cu 2 aşi şi 5 duble greşeli, în timp ce Alexandrova a avut 2 aşi şi a comis 14 duble greşeli, însă mai puţine decât a făcut în primul tur (18), notează Agerpres.

Românca a dominat primul set, pe care l-a câştigat cu 6-2, însă l-a pierdut apoi pe cel de-al doilea, cu 4-6, după ce a făcut o serie de erori, iar Alexandrova şi-a ridicat nivelul şi a punctat mai mult la capitolul winners.

Simona Halep a revenit la nivelul obişnuit în setul decisiv, câştigând cu 6-2. Următoarea sa adversară va fi o jucătoare din SUA, Claire Liu (locul 87 WTA) sau Cori Gauff (locul 17 WTA).

Simona Halep a câştigat turneul din California în anul 2015.

Reacţia Simonei Halep la finalul meciului

“E întotdeauna o atmosferă frumoasă când joc şi vreau să le mulţumesc tuturor pentru faptul că au venit să mă susţină! E o atmosferă uimitoare şi e întodeauna o plăcere să joc un meci de tenis, pentru că sunt atât de mulţi oameni care vin să mă vadă. Vă mulţumesc din nou!

(n.r. – despre ce a făcut diferenţa în decisiv) M-am uitat pe bilanţul întâlnirilor directe, am văzut că e 2-2, îmi amintesc meciurile împotriva ei, nu sunt niciodată uşoare, pentru că joacă plat şi e puternică. M-am gândit puţin la acest meci înainte şi sunt fericită că am putut câştiga acest meci, cred că am făcut ceea ce trebuia să fac, dar abia aştept să joc în următorul tur un pic mai bine.

(n.r. – dacă îi place să joace în sesiunile de dimineaţă, meciul începând la 11.00, ora locală) Da, sunt persoană matinală şi îmi place să joc când soarele străluceşte, a fost o bună programare, aşa că le mulţumesc organizatorilor. E bine şi în cursul zilei, cu seara am probleme. Dar acum am experienţă şi pot juca oricând.

(n.r. – despre următoarea adversară) Echipa urmăreşte meciul, eu nu mă uit prea mult, dar probabil o să o fac un pic acum. Am o zi pauză, aşa că mâine mă voi concentra pe ceea ce am de făcut în următoarea partidă. Azi mă voi bucura de victorie, e important.

(n.r. – despre gestul cu pumnul la punctele câştigate după o lovitură de excepţie) Nu prea l-am mai folosit, pentru că de mult timp nu am mai câştigat astfel de puncte, dar astăzi s-a întâmplat şi m-am simţit bine făcând asta, îmi dă încredere şi abia aştept să am mai multe puncte de acest fel, ca să-mi ofer mie însămi mai mult credit, am nevoie de asta”, a declarat Halep, la interviul acordat pe teren, imediat după meci.

Meci cu emoţii pentru Sorana Cîrstea

După cum spuneam, Sorana Cîrstea (31 ani, locul 27 WTA) s-a calificat şi ea în turul trei la Indian Wells, după ce a învins-o pe australianca Ajla Tomljanovic (28 ani, locul 39 WTA) cu 6-4, 7-5.

Meciul dintre cele două a durat o oră şi 35 de minute.

Tomljanovic a început în forţă şi a condus cu 3-0 şi 4-1, dar Cîrstea a revenit şi a legat cinci ghemuri la rând, impunându-se cu 6-4 în primul set. În actul al doilea, Cîrstea s-a desprins pentru scurt timp la 3-1, iar apoi a ratat o minge de meci la 5-4, însă a reuşit să închidă meciul pe serviciul adversarei, cu 7-5.

Sorana Cîrstea va juca, în continuare, cu învingătoarea dintre franţuzoaica Alize Cornet (locul 34 WTA) şi rusoaica Anna Kalinskaia (locul 90 WTA).