TIMBRUL DE MEDIU ar putea fi schimbat. Un senator propune introducerea taxei în preţul carburanţilor

TIMBRUL DE MEDIU ar putea fi schimbat. Un senator propune introducerea taxei în preţul carburanţilor
Publicat de CAPITAL la 24 aprilie 2013, 09:54

Nici nu a intrat bine în vigoare, că timbrul de mediu ar putea deveni istorie. Senatorul PNL Valeriu Boeriu vrea să desființeze timbrul de mediu care se plătește la prima înmatriculare a mașinilor. Acesta ar putea fi înlocuit de o nouă formă de taxare, propusă de parlamentar, scrie digi24.ro.

Senatorul propune ca fiecare șofer să plătească un ban în plus pentru fiecare litru de combustibil pe care îl cumpără de la pompă.

Banii colectați din această taxă ar trebui sa meargă în Fondul de Ameliorare pentru Împăduriri, un fond din care fiecare județ ar primi o anumită sumă de bani pentru plantarea de arbori.

Astfel, banii vor avea o destinație clară și care, în timp, ar trebui să reducă efectele poluării cauzate de noxele emise de țevile de eșapament ale mașinilor.
Mai mult, senatorul vrea ca ministrul care are în subordine „Pădurile” să fie obligat să prezinte anual un raport cu privire la sumele colectate.

Sursa: digi24.ro

Informații articol
Etichete: ,
Publicat în: Arhiva
Condiții de preluare

Informațiile publicate de capital.ro pot fi preluate de alte publicații online doar în limita a 500 de caractere și cu citarea sursei cu link activ. Orice abatere de la această regulă constituie o încălcare a Legii 8/1996 privind dreptul de autor.