LIVE TEXT

S-a terminat! După un început de meci excelent, Simona nu a reuşit să tranşeze meciul în setul al doilea, iar iberica s-a luptat cu îndârjire. Scorul final: 6-1, 4-6, 3-6 şi victorie pentru Paula Badosa.

Moment decisiv pentru Halep. Este 3-5 şi românca serveşte pentru a rămâne în meci.

Meci greu pentru Simona Halep. Este 3-4 pentru Badosa în setul decisiv.

Halep câştigă primul game din setul trei la zero, dar Badosa egalează şi apoi câştigă şi ea la zero. Scorul este 1-2 la game-uri pentru iberică.

Halep-Badosa 6-1, 4-6 şi intrăm în setul al treilea. Este 1-1 la seturi, după ce Paula Badosa se impune în setul al doilea cu 4-6. Se joacă acum setul decisiv.

Este 4-5, iar Halep a cerut intervenția fizioterapeutului. Acuză probleme la umărul drept.

Badosa poate împinge meciul în set decisiv. Scorul în setul doi este acum 3-5.

Halep reduce din diferenţă în setul doi. Scorul este acum 3-4 la game-uri în favoarea ibericei.

Jucătoarea din Spania nu se dă bătută. Este 2-4 în setul doi.

Halep cedează un game pe propriul serviciu, pentru prima oară în această seară. Badosa egalează în setul al doilea şi apoi face 1-2 la game-uri.

Halep continuă un meci foarte bun. S-a impus pe propriul serviciu şi are 1-0 în setul al doilea.

A început setul doi.

Început de meci excelent pentru Halep. Românca a câştigat primul set fără probleme. S-a impus cu 6-1. A câştigat trei game-uri pe serviciul adversarei. Scorul erorilor neforțate din primul set: 9-23, ceea ce arată că jucătoarea din Spania nu e deloc într-o formă bună.

Simona Halep a revenit pe teren! Primul meci după verdictul favorabil de la TAS

Primul meci pentru Simona Halep după suspendarea teribilă care a ţinut-o departe de terenul de tenis.

Românca a primit un wild-card la Miami Open, iar primul meci a fost programat pentru marţi, 19 martie.

Adversara Simonei Halep: Paula Badosa din Spania. Fost număr 2 în clasamentul WTA în 2022, iberica ocupă acum poziţia numărul 80.

Simona Halep (32 ani) şi Paula Badosa (26 ani) s-au mai întâlnit de două ori până acum. Statistica o face pe româncă să fie optimistă. A câştigat autoritar ambele partide: în turul al doilea la Madrid, cu 6-3, 6-1, apoi a câştigat la Wimbledon, în optimi, cu 6-1, 6-2.

Mulţi o considerau pe Paula Badosa, la începutul carierei sale, drept următoarea Maria Sharapova. Nu era vorba doar despre o asemănare fizică, ci şi despre un stil de joc asemănător cu al rusoaicei.

Paula Badosa
Paula Badosa / SURSA FOTO: wta.com

Halep nu are marele trofeu de la Miami Open în vitrină

Revenind la Miami Open, Simona Halep nu a reuşit niciodată să câştige acest turneu din Statele Unite.

Cel mai bun parcurs al Simonei la Miami Open a fost atingerea semifinalelor în două ocazii, în anii 2015 și 2019.

În 2015, Halep a fost învinsă în semifinale de Serena Williams, scorul fiind 6-2, 4-6, 7-5. În 2019, ceda în faţa Karolinei Pliskova, cu 7-5, 6-1.

Ultima sa participare la acest turneu a fost în 2021, când a fost eliminată în turul 3.

De la 29 august 2022, data la care a fost învinsă de Daria Snigur cu 6-2, 0-6, 6-4 în primul tur la US Open, Halep nu a mai jucat niciun meci oficial.

Paula Badosa a luat parte la turneul de la Miami de 7 ori, iar cel mai bun său rezultat este un sfert de finală în 2022, când s-a retras la scorul de 1-4 în primul set al meciului cu Jessica Pegula.

În timp ce românca nu a pierdut niciodată în primul său meci, Badosa a avut această contraperformanță de trei ori.

De ce a primit românca un wild-card la Miami?

Directorul turneului Miami Open, James Blake, a explicat acum câteva zile de ce i-a acordat Simonei Halep un wild-card, imediat după verdictul dat de TAS.

S-a sfătuit înainte de decizie cu Darren Cahill, cel care a antrenat-o în trecut pe Halep.

„Eu sunt de vină pentru asta. Am avut senzaţia că trebuie să fim pregătiţi în cazul în care Simona Halep va primi în timp util un verdict favorabil din partea TAS. Am discutat mult despre cine trebuie să primească wild card-uri.

Eu am fost cel care a decis să salvăm unul pentru orice eventualitate. Au mers toţi pe mâna mea şi acum o avem pe Simona prezentă la Miami. Dar nu vrei să aduci în turneu pe cineva care nu s-a antrenat.

Ar fi fost în detrimentul ei. Nu vrem să asistăm la un masacru pe teren. Așa că l-am sunat pe Darren Cahill pentru a obține informații.

Am ajuns cu toții la concluzia că este pregătită pentru revenire”, a explicat Blake, invitat la podcastul „Served with Andy Roddick”, conform tennis.com.