Adrian Negrescu critică dur programul de guvernare: „Un calcul cinic pe spatele românilor”
Analistul economic Adrian Negrescu a lansat un val de critici la adresa programului de guvernare, pe care îl consideră lipsit de viziune și profund nociv pentru economie. Acesta susține că noile taxe propuse de executiv vor descuraja investitorii, iar proiectele prezentate nu aduc nimic nou, fiind reluări ale unor inițiative mai vechi, fără termene de finalizare sau claritate în aplicare.
Negrescu a afirmat că actualul guvern pare mai degrabă un „Guvern Deja Vu”, întrucât, în opinia sa, lista de proiecte nu aduce nicio noutate reală, ci doar „clasicele propuneri de reforme” regăsite în ultimele programe guvernamentale. El consideră că acestea sunt prezentate fără termene clare de aplicare, fără ținte concrete și fără studii de impact, rezultând o „culegere de bune intenții” fără valoare practică.
„Guvernul Deja Vu. În afară de creșterea taxelor, pare că nimic din lista de proiecte a noului guvern nu reprezintă o noutate. Sunt clasicele propuneri de reforme pe care le-am mai văzut în ultimii ani, fără termene clare de aplicare, fără targete și studii de impact, un fel de culegere de bune intenții. (…)
De la o țară cu taxe mici, favorabilă atragerii de capital străin, devenim o țară cu o fiscalitate ridicată. Ungaria și Bulgaria probabil vor avea de câștigat din această perspectivă.
Creșterile de taxe, pe de altă parte, vor săpa adânc în pilonii economiei, în dinamica consumului și în zona construcțiilor, iar perspectivele unei recesiuni sunt din ce în ce mai evidente”, a declarat acesta pentru „Adevărul”.

România riscă să piardă avantajul competitiv
În privința regimului fiscal, Negrescu avertizează că România riscă să piardă avantajul competitiv pe care îl avea printr-o fiscalitate scăzută, devenind o țară cu impozite ridicate, ceea ce ar putea favoriza atragerea investițiilor de către state vecine precum Ungaria și Bulgaria.
Potrivit acestuia, creșterea taxelor va afecta semnificativ consumul, sectorul construcțiilor și întreaga dinamică economică, conturând tot mai clar pericolul unei recesiuni.
Analistul economic a mai atras atenția asupra riscului generat de majorarea TVA la energie și lemne de foc într-un moment de liberalizare a pieței energetice. În viziunea sa, această măsură nu va face altceva decât să alimenteze inflația, ceea ce, susține el, pare să fie intenția autorităților: obținerea de venituri mai mari la buget prin sacrificarea puterii de cumpărare și a competitivității economiei.
În acest context, Negrescu a vorbit despre un „calcul cinic”, bine gândit, de salvare a bugetului pe seama populației, prin taxe și inflație.
Reformele din sectorul bugetar sunt doar promisiuni în lipsa unui calendar concret
Referindu-se la măsurile de reformă din sectorul bugetar, analistul economic a punctat că acestea rămân doar promisiuni în lipsa unui calendar concret și a unei legislații care să permită restructurări reale, inclusiv anularea contractelor de management aflate în derulare.
În final, și-a exprimat speranța ca Ilie Bolojan, desemnat coordonator al reformei administrației publice, să nu ajungă un simplu „Don Quijote” în lupta cu „aristocrația bugetară”, într-o confruntare în care, spune el, riscă să intre fără armele necesare.
„Să crești TVA la energie și lemnele de foc în momentul liberalizării pieței de energie nu va face altceva decât să pună gaz pe focul scumpirilor. De fapt asta își doresc autoritățile, să declanșeze un amplu val de inflație din care să adune mai mulți bani la buget cu prețul sacrificării puterii de cumpărare și a competitivității economiei românești.
E un calcul cinic, bine gândit, de salvare a bugetului pe spatele oamenilor, prin taxe și impozite mai mari și, mai ales prin inflație.
Restul măsurilor de reformă, asociate sectorului bugetar, par a fi o simplă poveste în absența unui calendar concret și a unei legislații care să permite disponibilizările și anularea contractelor în derulare, inclusiv ale celor de management.
Sper ca domnul Bolojan să nu devină doar un simplu Don Quijote în luptă cu aristocrația bugetară, într-un război în care, din păcate, riscă să intre fără să aibă armele necesare”, a încheiat economistul.