Nenorocirea care s-a abătut peste toată Planeta! Aproape un miliard de oameni sunt afectați
Sursă: Dreamstime
Banca Mondială estimează că un număr de 23 de țări și 850 de milioane de persoane se confruntă în lume cu un conflict de intensitate medie sau ridicată. Cifra s-a dublat în ultimii 10 ani, mai transmite instituția internațională, care punctează că din această cauză s-au generat „fluxuri masive de refugiați”.
Ucraina îngroaşă rândurile ţărilor afectate de războaie, tragedii umane şi dezastru economic, a deplâns luni preşedintele Băncii Mondiale. Numărul statelor în conflict s-a dublat în ultimul deceniu, a subliniat acesta.
23 de țări și 850 de milioane de oameni se află în mijlocul conflictelor, la nivel mondial
Subliniind „oroarea” care are loc în Ucraina de la lansarea ofensivei ruse, acum 12 zile, David Malpass a denunţat faptul că acest conflict şi celelalte subminează eforturile de a pune capăt sărăciei în lume.
„Estimăm că 23 de ţări, cu o populaţie combinată de 850 de milioane de oameni, se confruntă în aceste momente cu un conflict de intensitate medie sau ridicată”, a spus directorul Băncii Mondiale în cadrul Forumului Fragilităţii, eveniment bienal a cărui actuală ediţie este consacrată „dezvoltării şi păcii în vremuri de incertitudine”, informează AFP, potrivit Agerpres.
Numărul ţărilor aflate în conflict s-a dublat în 10 ani, ceea ce a „provocat fluxuri masive de refugiaţi”, a menţionat Malpass.
În acelaşi timp, a atenţionat el, de la ediţia precedentă a forumului, desfăşurată în 2020, „fragilitatea, decesele legate de conflicte şi tulburările sociale s-au intensificat în mod spectaculos”.
Războiul afectează toate categoriile de venituri, chiar dacă cei mai afectaţi sunt săracii, a remarcat David Malpass.
Conflictele din lumea de azi sunt cu atât mai dramatice cu cât vin să se adauge pagubelor provocate de pandemia de COVID-19.
În acest context, Banca Mondială şi-a „majorat considerabil ajutorul acordat ţărilor afectate de fragilitate şi conflicte, care a crescut de la 3,9 miliarde de dolari în cursul exerciţiului bugetar 2016 la 15,8 miliarde de dolari în cursul exerciţiului 2021”, a spus preşedintele Băncii Mondiale.
El a mai precizat că în ultimii patru ani Banca mondială „aproape şi-a dublat prezenţa în locurile fragile”, unde „sunt mobilizaţi la ora actuală peste 1200 de angajaţi”.
Banca Mondială, ajutor suplimentar pentru Ucraina
În acest context, consiliul de administraţie al Băncii Mondiale a aprobat luni un program suplimentar de asistenţă imediată pentru Ucraina, denumit „Finanţarea redresării după o urgenţă economică în Ucraina” sau „Eliberaţi Ucraina”, cu o plată imediată de 489 de milioane de dolari, informează marţi AFP.
Pe 1 martie, Banca Mondială a anunţat că pregăteşte un ajutor de urgenţă de trei miliarde de dolari pentru Ucraina, din care cel puţin 350 de milioane urmau să fie eliberate imediat.
Luni, consiliul de administraţie al Băncii Mondiale a decis să aloce o sumă mai mare.”Aranjamentul aprobat constă într-un împrumut suplimentar de 350 de milioane de dolari şi garanţii de 139 de milioane de dolari”, a detaliat Banca Mondială într-un comunicat de presă.
„Ajutorul cu plată rapidă va ajuta guvernul să ofere servicii esenţiale ucrainenilor, inclusiv salarii pentru angajaţii din spitale, pensii pentru bătrâni şi programe sociale pentru cei vulnerabili”.
Suplimentar, au fost aprobate granturi de 134 de milioane de dolari şi o finanţare paralelă de 100 de milioane de dolari.
Astfel, în total, au fost mobilizaţi 723 de milioane de dolari.
Am venit la Capital în vara anului 2019, fiind prima mea experiență ca jurnalist după ce am lucrat oarecum de cealaltă parte a baricadei, în monitorizarea presei, mai bine de 8 ani. Înainte de a intra în presă, am lucrat o scurtă perioadă de timp în proiectare în Autocad pentru construcții civile și industriale. Am fost și sunt pasionat de tehnologie, precum și de ultimele trend-uri din acest domeniu. M-a fascinat întotdeauna și am avut norocul să fiu într-o generație care a beneficiat din plin de ea și putut vedea exact ce impact, pozitiv sau negativ, poate avea asupra lumii.
Informațiile publicate de capital.ro pot fi preluate de alte publicații online doar în limita a 500 de caractere și cu citarea sursei cu link activ. Orice abatere de la această regulă constituie o încălcare a Legii 8/1996 privind dreptul de autor.





