George Simion, anunț pentru toți românii: Dacă vor altceva, vor vota candidatul AUR

George Simion, anunț pentru toți românii: Dacă vor altceva, vor vota candidatul AUR

SURSA FOTO: Inquam Photos / Sabin Cirstoveanu

Publicat de Corina Chiriac la 6 noiembrie 2023, 09:35

George Simion a fost invitat în cadrul unei emisiuni televizate, acolo unde a adus critici dure nu numai PSD-ului, dar și liderului său, Marcel Ciolacu. Ce spune lideru AUR?

George Simion, atac virulent la adresa lui Ciolacu

Liderul AUR, George Simion, a adus critici acerbe asupra PSD și candidatului său, Marcel Ciolacu. Într-o declarație la România TV, Simion a avertizat că românii ar fi „masochiști” dacă îl votează pe Ciolacu.

Acesta a subliniat că în turul II vor intra candidatul PSD și candidatul AUR. El a mai spus că alegerea românilor va reflecta ce anume își doresc cu adevărat pentru viitorul țării lor.

George Simion critică PSD

Cu un ton ferm și critic, el a declarat că PSD nu mai este partidul suveranist pe care îl recunoșteau votanții și că deciziile recente ale partidului i-au dezamăgit pe mulți dintre aceștia.

George Simion a subliniat că turul II al alegerilor prezidențiale va aduce față în față doi candidați: cel al PSD și cel al AUR.

Cu toate acestea, el a avertizat că votul pentru Ciolacu ar fi o alegere care ar reflecta un masochism din partea românilor.

În același timp, a subliniat că alegerea candidatului AUR ar reprezenta dorința:

  • de schimbare
  • de revitalizare a scenei politice

”În turul 2 al prezidențialelor va intra candidatul PSD și candidatul AUR. Dacă românii sunt masochiști, o să-l voteze pe Ciolacu. Dacă vor altceva, îl vor vota pe candidatul AUR”, a spus el.

Marcel Ciolacu, aspru criticat de Simion

Liderul Partidului Social Democrat (PSD) nu a scăpat deloc ușor de criticile aduse de liderul social-democrat. El a spus că au existat mulți premieri slabi, însă niciodată nu am fost atât de jos.

”Am avut mulți premieri proști de-a lungul timpului. Adică slabi. Dar niciodată n-am ajuns atât de jos”, a mai arătat el.

Liderul Alianței pentru Unirea Românilor (AUR) vorbea despre Marcel Ciolacu și despre o postare de-a acestuia în care spunea că a făcut cumpărături cu 100 de lei.

marcel ciolacu
SURSA FOTO: Facebook/Marcel Ciolacu

Nicolae Ciucă nu e un candidat pe măsura AUR

În timpul interviului, Simion a comentat și pe marginea altor subiecte, inclusiv candidatură a lui Nicolae Ciucă la prezidențiale. Chiar dacă surse politice spun că acesta va candida la alegeri, liderul AUR nu are o părere bună despre el.

El a ridiculizat această idee, catalogând-o drept „o glumă bună”, subliniind astfel că Ciucă nu este un candidat redutabil în fața AUR.

George Simion a spus ”Dl Ciucă nu e un candidat redutabil, e cel mult o glumă bună”.

De asemenea, George Simion a dezvăluit și câteva nume care vor apărea pe lista AUR la alegerile europarlamentare, printre acestea numărându-se:

  • Cristian Terheș
  • Gheorghe Piperea
  • Claudiu Târziu

În acest fel, George Simion demonstrează că AUR are planuri și strategii bine conturate pentru viitor.

Informații articol
Despre autor
Corina Chiriac

A absolvit Facultatea de Litere și Limbi Străine din cadrul Universității „Hyperion” din București, specializarea română-japoneză, precum și Facultatea de Jurnalism din cadrul aceleiași universități. Lucrează în presă din 2018, când a debutat ca redactor la Bugetul.ro. Din 2019, lucrează ca redactor la Capital.ro, unde abordează teme sociale.

Condiții de preluare

Informațiile publicate de capital.ro pot fi preluate de alte publicații online doar în limita a 500 de caractere și cu citarea sursei cu link activ. Orice abatere de la această regulă constituie o încălcare a Legii 8/1996 privind dreptul de autor.