SCOR FINAL România-Israel 2-1 (1-1)

Sâmbătă seară, echipa națională de fotbal a României a reușit o performanță remarcabilă, învingând echipa Israelului în al nouălea meci din Grupa I de calificare pentru EURO 2024. Această victorie confirmă participarea României la Campionatul European de Fotbal din 2024, găzduit de Germania.

Țara noastră a reușit o întoarcere a scorului, după ce a fost condusă încă din minutul al doilea prin golurile marcate de George Pușcaș (min. 10) și de Ianis Hagi (min. 63).

În paralel, Elveția nu a reușit decât un egal cu Kosovo, ceea ce face ca România să fie lider de grupă în acest moment, cu 19 puncte.

România va fi pentru a şasea oară la turneul final al Campionatului European, după ediţiile din 1984, 1996, 2000, 2008 şi 2016.

UPDATE: Ianis Hagi înscrie în minutul 63 și duce România în avantaj. Scorul este 2-1 pentru țara noastră

UPDATE: Este 1-1 la pauză

Într-un meci tensionat din Grupa E de calificare la EURO 2024 între România și Israel, scorul este la egalitate, 1-1, la pauză.

Israel a marcat primul, în minutul 2 împotriva echipei României.

Cu toate acestea, Tricolorii au reușit să revină rapid în joc, George Pușcaș marcând golul de egalare în al zecelea minut al partidei.

În prima repriză, singurul cartonaș galben a fost acordat în tabăra israeliană, Miguel Vitor fiind sancționat pentru un fault.

UPDATE: România reușește să egaleze prin Pușcaș. Este 1-1

România păstrează șansele calificării după un gol dat de George Pușcaș în minutul 10.

UPDATE: Este 1-0 pentru Israel în minutul 2

Israelul a înscris deja la debutul partidei, fiind deja 1-0 din minutul 2 al meciului.

Euro 2024. Primul 11 din meciul României cu Israel

Edward Iordănescu, selecționerul echipei naționale de fotbal a României, a decis să pornească cu un atac format din Ianis Hagi, George Pușcaș și Denis Drăguș în partida împotriva reprezentativei Israelului, programată să aibă loc sâmbătă seara, pe Pancho Arena din Felcsut (Ungaria), în cadrul Grupei I a preliminariilor pentru EURO 2024.

În privința compoziției echipei, Iordănescu a ales ca Horațiu Moldovan să fie portar, menținând linia obișnuită de apărare cu Rațiu, Drăgușin, Burcă și Bancu, în timp ce mijlocașii vor fi Răzvan Marin, Sreciu și Stanciu.

Pentru a se califica la EURO 2024, România trebuie să evite înfrângerea în acest meci.

Echipele de start:

Israel: 18. Omri Glazer – 2. Eli Dasa (căpitan), 4. Miguel Vitor, 3. Shon Goldberg, 12. Roy Revivo – 8. Dor Peretz, 6. Neta Lavi, 15. Oscar Gloukh – 19. Dor Turgeman, 7. Eran Zahavi, 11. Anan Khalaili. Selecţioner: Alon Hazan.

Rezerve: 1. Daniel Peretz, 23. Yoav Jarafi – 5. Raz Shlomo, 9. Tai Baribo, 10. Ramzi Safuri, 13. Idan Gorno, 14. Gavriel Kanichowsky, 16. Mohamad Abu Fany, 17. Gadi Kinda, 20. Avishay Cohen, 21. Dan Glazer, 22. Ofir Davidzada.

România: 12. Horaţiu Moldovan – 2. Andrei Raţiu, 3. Radu Drăguşin, 15. Andrei Burcă, 11. Nicuşor Bancu – 18. Răzvan Marin, 5. Vladimir Screciu, 10. Nicolae Stanciu (căpitan) – 14. Ianis Hagi, 9. George Puşcaş, 19. Denis Drăguş. Selecţioner: Edward Iordănescu.

Rezerve: 1. Florin Niţă, 16. Ionuţ Radu – 4. Adrian Rus, 6. Marius Marin, 7. Denis Alibec, 8. Alexandru Cicâldău, 13. Valentin Mihăilă, 17. Florinel Coman, 20. Darius Olaru, 21. Olimpiu Moruţan, 22. Vasile Mogoş, 23. Andres Dumitrescu.

Arbitru: Francois Letexier; arbitri asistenţi: Cyril Mugnier, Mehdi Rahmouni; al patrulea oficial: Jeremy Stinat (toţi din Franţa)

Arbitru video: Jerome Brisard; arbitru asistent video: Eric Wattellier (ambii din Franţa)

Observator UEFA pentru arbitri: Gheorghi Iordanov (Bulgaria)

Ce a declarat Iordănescu înainte de meci

Edi Iordanescu a admis că meciul de sâmbătă va fi unul foarte greu.

„Suntem foarte conştienţi de miza, presiunea, provocarea jocului, dar grupul este pregătit pentru absolut orice. Nu am stabilit primul 11, mai sunt discuţii individuale, mai avem o noapte… Avem ceva semne de întrebare,” declarase Iordănescu.

El a spus că echipa de tricolori este conştientă că este nevoie de mult echilibru şi curaj pentru a face un ultim pas. Intenția este să se califice naţionala României după opt ani la un turneu final.