Meci infernal pentru Simona Halep la debutul de la US Open 2019. Românca a început în forță partida și a reușit breal-ul încă de la început și s-a distanțat la 3-1. Nicole Gibbs nu a renunțat la luptă și a reușit să revină în primul set. A luat break-ul înapoi și a egalat la trei.

Uraganul Halep s-a dezlănțuit însă și nu i-a mai dat nicio șansă amricancei. A câștigat trei game-uri la rând și setul inaugural cu 6-3.

A doua parte a meciului a început foarte bine pentru americancă. Aceasta a luat repede un break și s-a desprins la 2-0. Gibbs a continuat să domine autoritar setul pe care l-a câștigat în final cu 6-3 și a împins meciul în set decisiv.

În setul trei, Halep s-a dezlănțuit. Nu i-a mai dat nicio șansă adversarei sale. A câștigat manșa cu 6-2 și a trecut în turul secund. Acolo, Halep se va duela cu o altă americancă, Taylor Towsend.