În paralel, instituția statului analizează în aceste zile și alte operațiuni comerciale. Mai exact este vorba despre preluarea, prin contracte de închiriere, a două spații comerciale de către supermarketul La Cocoș SA. Unul dintre ele este situat în municipiul Arad și celălalt în comuna Bradu, din județul Argeș.

În cadrul acestei investigații, autoritatea de concurență va examina modul în care aceste mișcări influențează consumatorii finali și furnizorii. Reprezentanții statului analizează în special în domeniul vânzării produselor de uz zilnic.

În acest sens, autoritatea îndeamnă retailerii și furnizorii, inclusiv cei locali, să transmită punctele lor de vedere în ceea ce privește această achiziție. Grupul Schwarz este deja prezent în România prin rețelele de retail Kaufland și Lidl, active în sectorul comerțului cu amănuntul, cu accent pe produse alimentare și bunuri de consum curent.

La Cocoș s-ar putea vinde. Identitatea vizuală și modelul de funcționare vor rămâne neschimbate

La Cocoș operează, la ora actuală, patru unități comerciale în România. Două dintre ele se află în Ploiești, una în București și una în Brașov. Centrele sunt axate pe vânzarea produselor alimentare și a celor de consum frecvent. Reprezentanții companiei La Cocoș au precizat că tranzacția vizează 70% din acțiunile societății. Asta în timp ce fondatorul Iulian Nica va păstra 30% din participații.

Identitatea vizuală și modelul de funcționare al brandului vor rămâne neschimbate, „de la formatul de magazin și politica de prețuri, până la echipa actuală”, conform reprezentanților La Cocoș.

Iulian Nica va continua să conducă afacerea alături de echipa existentă, cu scopul de a clădi „un parteneriat strategic pentru extinderea conceptului de magazin autentic românesc, atât în România, cât și în Europa”.

„La Cocoș va deveni parte a Grupului Schwarz. Este o recunoaștere a muncii, dedicării și performanței noastre să fim integrați într-o structură de lider global. Predau acest model de business în cele mai bune mâini.

Vom putea continua să construim durabil, având sprijinul Grupului Schwarz pentru a păstra identitatea brandului La Cocoș și pentru a amplasa sigla autentic românească pe toate magazinele care se vor deschide, atât în România, cât și în Europa.

Această tranzacție nu este o simplă preluare, ci un parteneriat strategic menit să extindă și să consolideze conceptul La Cocoș, transformându-l într-un reper internațional în cadrul Grupului Schwarz. Astfel, La Cocoș va avea șansa să devină al patrulea pilon strategic, alături de Lidl, Kaufland și Schwarz Produktion”, declară Iulian Nica, Director General, La Cocoș.

Schwarz se extinde în România

De asemenea, a apărut și un punct de vedere din partea grupului german: „Compania La Cocoș a dezvoltat un model de afaceri impresionant și are un potențial de creștere semnificativ. Prin schimbul de cunoștințe și experiență, dorim să învățăm unii de la alții și să ducem împreună mai departe povestea de succes a companiei”, a transmis Christian Groh, Președintele Consiliului de Administrație, Schwarz Corporate Solutions.

Finalizarea tranzacției este condiționată, conform informațiilor oficiale, de obținerea avizelor necesare din partea autorităților competente, inclusiv a Consiliului Concurenței.

„Compania La Cocoş a dezvoltat un model de afaceri impresionant şi are un potenţial de creştere semnificativ. Prin schimbul de cunoştinţe şi experienţă, dorim să învăţăm unii de la alţii şi să ducem împreună mai departe povestea de succes a companiei”, explică Christian Groh, preşedintele consiliului de administraţie al grupului Schwarz Corporate Solutions.