Breaking! Anunțul BNR care-i înspăimântă pe românii cu credite: Creștere puternică a ROBOR înainte de sărbători!

Breaking! Anunțul BNR care-i înspăimântă pe românii cu credite: Creștere puternică a ROBOR înainte de sărbători!
Publicat de Iulian Luca la 20 decembrie 2019, 11:59

Banca Națională a României vine cu vești proaste pentru românii cu credite după ce a publicat azi indicele ROBOR. Acesta a crescut puternic și a ajuns la cea mai ridicată valoare din ultimele cinci luni și jumătate.

Zi de coșmar pentru cei cu cei care au rate după ce indicele ROBOR la 3 luni a crescut spectaculos azi. Vineri, 20 decembrie acesta a atins o valoare de 3,22% cu o creștere de 0,06% față de ieri, atingând astfel cea mai mare valoare din iulie.

Și indicele ROBOR la 6 luni este în creștere, atingând de asemenea cea mai mare valoare din iulie și până în prezent. Valoarea atinsă azi este de 3,27%, în urcare cu 0,06%.

ROBOR (Romanian Interbank Offer Rate) este rata medie a dobânzii la care se împrumută, între ele, instituţiile bancare din România, în lei, iar evoluţia sa este legată, în principal, de nivelul de lichiditate existent în piaţă.

Indicele de referință trimestrial pentru creditele acordate consumatorilor (IRCC), publicat de BNR la începutul lunii mai este la valoarea de 2,66% pentru al doilea trimestru din 2019.

Vă recomandăm să citiți Documente inedite, povești secrete, reportaje de senzație în noul număr al revistei Evenimentul Istoric! Disponibil pe piață din 20 decembrie 

Informații articol
Etichete: , ,
Publicat în: Economie
Despre autor
Iulian Luca

Am venit la Capital în vara anului 2019, fiind prima mea experiență ca jurnalist după ce am lucrat oarecum de cealaltă parte a baricadei, în monitorizarea presei, mai bine de 8 ani. Înainte de a intra în presă, am lucrat o scurtă perioadă de timp în proiectare în Autocad pentru construcții civile și industriale. Am fost și sunt pasionat de tehnologie, precum și de ultimele trend-uri din acest domeniu. M-a fascinat întotdeauna și am avut norocul să fiu într-o generație care a beneficiat din plin de ea și putut vedea exact ce impact, pozitiv sau negativ, poate avea asupra lumii.

Condiții de preluare

Informațiile publicate de capital.ro pot fi preluate de alte publicații online doar în limita a 500 de caractere și cu citarea sursei cu link activ. Orice abatere de la această regulă constituie o încălcare a Legii 8/1996 privind dreptul de autor.