Viagra vine de la Targu Mures

Viagra vine de la Targu Mures
Publicat de CAPITAL la 20 mai 1999, 12:00

Datorita degringoladei industriei farmaceutice de la noi, romanii prefera preparatele straine. Pe baza acestei solicitari a pietei, au aparut o serie de firme direct importatoare de medicamente. Desi, deocamdata, afacerea nu este extrem de rentabila, se dovedeste a fi una de viitor.Ultramed a intrat in colimatorul presei in decembrie anul trecut, cand a devenit furnizorul exclusiv, pentru 30 de judete, al celebrei pastile albastre Viagra. Multi au luat-o in gluma, altii in serios. Unii au consid

Datorita degringoladei industriei farmaceutice de la noi, romanii prefera preparatele straine. Pe baza acestei solicitari a pietei, au aparut o serie de firme direct importatoare de medicamente. Desi, deocamdata, afacerea nu este extrem de rentabila, se dovedeste a fi una de viitor.
Ultramed a intrat in colimatorul presei in decembrie anul trecut, cand a devenit furnizorul exclusiv, pentru 30 de judete, al celebrei pastile albastre Viagra. Multi au luat-o in gluma, altii in serios. Unii au considerat ca este un afrodiziac, desi Viagra este un medicament in adevaratul sens al cuvantului. Afacerea incepe sa se prefigureze: vanzarile de Viagra au crescut cu mai bine de 30%, in numai cateva luni.
Firma Ultramed SRL din Targu Mures si-a demarat activitatea in 1992, cu un cabinet stomatologic. Cei trei investitori, cu parti sociale egale, nu au banuit pe atunci ca firma se va dezvolta vertiginos. In 1997, s-au apucat sa importe direct medicamente, de la firme de renume mondial: Pfizer, Berlin-Chemie, Bristol-Myers Squibb, RhA

Informații articol
Etichete:
Publicat în: Arhiva
Condiții de preluare

Informațiile publicate de capital.ro pot fi preluate de alte publicații online doar în limita a 500 de caractere și cu citarea sursei cu link activ. Orice abatere de la această regulă constituie o încălcare a Legii 8/1996 privind dreptul de autor.