Trupele româneşti din Kosovo vor fi retrase

Trupele româneşti din Kosovo vor fi retrase
Publicat de CAPITAL la 26 septembrie 2011, 19:36

CSAT a decis retragerea celor 178 de jandarmi şi poliţişti români din Kosovo, odată cu terminarea turului de serviciu, programată pentru luna decembrie.

Detaliile acţiunii de retragere vor fi stabilite în coordonare cu partenerii europeni, se arată în comunicatul transmis de Administrația prezidențială.

Astăzi  la Palatul Cotroceni a avut loc şedinţa Consiliului Suprem de Apărare a Ţării, condusă de preşedintele României, Traian Băsescu.
Tot în şedinţa de luni, CSAT a aprobat şi semnarea acordului între Guvernul României şi Guvernul Statelor Unite ale Americii pentru amendarea acordului între Guvernul României şi Guvernul SUA referitor la măsurile de protecţie a informaţiilor militare secrete de stat, încheiat la Washington la 21 iunie 1995.

Informații articol
Etichete:
Publicat în: Arhiva
Condiții de preluare

Informațiile publicate de capital.ro pot fi preluate de alte publicații online doar în limita a 500 de caractere și cu citarea sursei cu link activ. Orice abatere de la această regulă constituie o încălcare a Legii 8/1996 privind dreptul de autor.