Tensiuni la granița României. Ucraina a luat o decizie radicală

Tensiuni la granița României. Ucraina a luat o decizie radicală
Publicat de Paul Mihai la 25 iulie 2019, 18:56

Serviciul de securitate al Ucrainei (SBU) a reţinut în portul ucrainean Izmail de la Marea Neagră un petrolier rus. cauza ar fi implicarea acestuia în incidentul din strâmtoarea Kerci din noiembrie.

‘Serviciul de Securitate al Ucrainei, împreună cu Parchetul militar, a reţinut petrolierul rusesc Neyma, care a blocat navele militare ale Ucrainei în strâmtoarea Kerci. În cursul unei anchete preliminare s-a stabilit că, la ordinul direct al înaltei conduceri a FSB al Federaţiei Ruse, reprezentanţii Serviciului de graniţă al Rusiei (instituţie subordonată FSB) au comis un act de agresiune armată împotriva navelor militare ucrainene – Nikopol, Berdiansk şi Yana Kapu în strâmtoarea Kerci’, menţionează SBU într-un comunicat, citat de Ukrinform.

Contrar normelor dreptului maritim internaţional, militarii Serviciului rusesc de graniţă, în mod ilegal, făcând uz de arme, au blocat accesul navelor ucrainene în timpul traversării strâmtorii Kerci cu ajutorul petrolierului Neyma.

Informații articol
Etichete: , ,
Condiții de preluare

Informațiile publicate de capital.ro pot fi preluate de alte publicații online doar în limita a 500 de caractere și cu citarea sursei cu link activ. Orice abatere de la această regulă constituie o încălcare a Legii 8/1996 privind dreptul de autor.