Tanczos Barna: Fondul de rezervă trebuie folosit exclusiv conform legii. Exclud ca acest guvern să folosească fondul de rezervă
SURSA FOTO: Dreamstime - Tanczos Barna
Tanczos Barna a exclus ferm posibilitatea ca actualul executiv să folosească fondul de rezervă pentru cheltuieli care nu sunt conforme cu legislația în vigoare. Declarațiile sale vin în contextul întrebărilor legate de utilizarea acestui instrument bugetar.
Vicepremierul Tanczos Barna a reiterat, într-o conferință de presă susținută joi, angajamentul Guvernului de a utiliza fondul de rezervă exclusiv în conformitate cu prevederile legii. Oficialul a afirmat că, pe durata mandatului său, fondurile respective au fost alocate doar pentru scopurile legal admise și s-a arătat convins că această abordare va fi menținută și în continuare.
Tanczos Barna: Utilizarea fondului de rezervă, sub control legal
În cadrul unei declarații publice, Tanczos Barna a fost întrebat dacă Guvernul intenționează să introducă măsuri suplimentare pentru a limita eventualele cheltuieli excesive realizate prin fondul de rezervă.
Vicepremierul a susținut că, până în prezent, acest instrument bugetar a fost utilizat strict în limitele prevăzute de lege.
El a subliniat că, atâta timp cât a deținut funcția de ministru, alocările din fondul de rezervă au respectat cadrul legal.
De asemenea, vicepremierul a exclus posibilitatea ca actualul executiv să redirecționeze fonduri de zeci de miliarde de lei către scopuri neprevăzute de legislația în vigoare.
„Anul acesta fondul de rezervă a fost folosit strict pentru ceea ce prevede regea, până când a fost eu ministru şi sunt convins că această politică poate fi dusă mai departe.
Eu exclud că acest guvern să folosească fondul de rezervă pentru scopul de a plăti zeci de miliarde de lei cu alte destinaţii decât cele prevăzute”, a precizat vicepremierul.
Probleme bugetare în unele administrații locale
Tanczos Barna a abordat și situația unor unități administrativ-teritoriale care se confruntă cu dificultăți financiare. El a indicat că anumite autorități locale au gestionat inadecvat fondurile destinate salarizării și a punctat că nu susține acordarea de sprijin financiar în astfel de cazuri.
Vicepremierul a transmis că nu este acceptabil ca instituțiile publice să nu-și planifice corect bugetele salariale pentru întregul an fiscal. Oficialul a adăugat că asemenea greșeli de estimare nu ar trebui compensate din fondul de rezervă.
„Nu pot să concep că cineva să nu fie în stare să-şi calculeze bugetul de salarii până la sfârşitul anului”, a subliniat el.
Continuarea unei politici fiscale prudente
În finalul intervenției sale, Tanczos Barna a exprimat încrederea că Guvernul va continua o politică de utilizare responsabilă a fondurilor publice. În opinia sa, aplicarea strictă a reglementărilor privind fondul de rezervă trebuie să rămână o constantă în acțiunea executivului.
Declarațiile sale vin într-un moment în care opinia publică și instituțiile media ridică întrebări referitoare la transparența și eficiența alocărilor bugetare.
Sunt jurnalist cu peste 18 ani de experiență în presa scrisă și online, specializată în realizarea de interviuri, reportaje și articole de actualitate. De-a lungul carierei, am colaborat cu mai multe redacții și publicații, printre care Orient Românesc, Termene.ro, Elita României, Timpul, Moldova Invest, Curentul Internațional, Revista Timpul, Webcultura, Lumina, Vrancea Media și platforma lui Stelian Tănase. Am abordat o gamă variată de subiecte - de la economie, politică și business până la cultură, educație și teme sociale -, punând accent pe documentarea riguroasă și pe prezentarea clară și echilibrată a informației. Pe lângă activitatea jurnalistică, am participat la evenimente culturale și editoriale naționale și internaționale, am realizat interviuri cu personalități din diverse domenii și am dezvoltat proiecte editoriale, educaționale și culturale proprii. Sunt autor și coautor al mai multor cărți de poezie și proză, precum și al unor proiecte de documentare rezultate în urma cercetării de teren, a experienței directe și a interesului constant pentru istorie, cultură și societate. Motto de viață: „Cum realizăm imposibilul? Cu entuziasm!” – Paulo Coelho
Informațiile publicate de capital.ro pot fi preluate de alte publicații online doar în limita a 500 de caractere și cu citarea sursei cu link activ. Orice abatere de la această regulă constituie o încălcare a Legii 8/1996 privind dreptul de autor.




