Nu am jucat cel mai bun tenis al meu”, a recunoscut Simona Halep după meciul pierdut cu Karolina Pliskova (Cehia), eşecul suferit de româncă, 0-6, 6-2, 6-4, făcând-o să rateze calificarea în semifinalele Turneului Campioanelor, scrie DPA.

„Am revenit în joc” după primul set cedat foarte repede, în doar 20 de minute, a declarat Halep.

„La sfârşit am fost foarte aproape să întorc situaţia”, a spus fostul lider mondial, care a trecut de grupe la Turneul Campioanelor doar la prima sa participare, în 2014, când a jucat finala.

Halep a subliniat meritele adversarei sale. „Ea a fost bună. A fost puternică. E o înfrângere dureroasă, sinceră să fiu”, a spus românca.

Halep continuă să conducă în meciurile directe, cu 7-4, dar Pliskova a câştigat două partide anul acesta.