Simona Halep îl regretă pe Darren Cahill. Fostul ei antrenor face acum legea în circuitul masculin

Simona Halep în mod sigur se bucură pentru el, dar şi regretă acum despărţirea.

Este vorba despre Darren Cahill, antrenorul din Australia cu care „Simo” a ajuns în vârful tenisului feminin. În trei ani cu Cahill, Halep a terminat două sezoane pe locul 1 WTA, a jucat trei finale de Grand Slam și a câștigat primul ei titlu de Grand Slam, în 2018 la Roland Garros.

Cariera Simonei nu a mai fost la fel după ce Patrick Mouratoglou i-a devenit antrenor, iar acum, cel mai probabil, românca regretă că nu îl mai are alături pe Cahill.

Darren Cahill
Darren Cahill / SURSA FOTO: Dreamstime

Ultima informaţie care a venit în legătură cu antrenorul australian în mod sigur a întărit această percepţie. Darren Cahill şi Simone Vagnozzi, cei doi antrenori ai italianului Jannik Sinner, tocmai au fost desemnaţi drept „Antrenorul Anului 2023”.

Este o premieră în istoria tenisului ca un cuplu de antrenori să primească această distincţie.

Darren Cahill şi Simone Vagnozzi l-au transformat pe Sinner dintr-un nume care nu spunea mult în circuitul ATP în unul din marii rivali ai lui Novak Djokovic. În prezent, italianul de 22 de ani se află pe locul 4 în clasamentul ATP, după Novak Djokovic, Carlos Alcaraz şi Daniil Medvedev.

Jannik Sinner a câştigat 4 titluri în 2023 şi a condus Italia spre câştigarea Cupei Davis, după aproape 50 de ani

Jannik Sinner a devenit senzația finalului de an în circuitul masculin, scrie Eurosport. Sportivul din Italia a cunoscut o ascensiune spectaculoasă, jucând câteva partide memorabile și reușind să-l înfrunte cu succes şi să-l învingă pe nimeni altul decât Novak Djokovic, deja o legendă a tenisului masculin.

Anula acesta, Jannik Sinner a obținut notorietate câștigând primul său titlu ATP Masters 1000 la Toronto, ajungând în finala Turneului Campionilor și devenind primul italian care s-a clasat în Top 5 al clasamentului ATP la sfârșitul unui sezon.

Aflat pe poziția a patra în lume, încheind anul cu un impresionant record de 64-15, Sinner a reușit să atingă și prima sa semifinală majoră la Wimbledon, sub îndrumarea lui Cahill și Vagnozzi. În decursul anului 2023, Sinner a triumfat în patru turnee și a contribuit la câștigarea Cupei Davis pentru Italia.

Darren Cahill s-a alăturat echipei lui Sinner în iunie 2022. În trecut, el i-a antrenat pe foștii lideri mondiali Andre Agassi și Lleyton Hewitt.

Împreună cu Vagnozzi, a fost distins cu titlul de „Antrenorul anului”, depășind nume precum Craig Boynton (antrenorul lui Hubert Hurkacz), Juan Carlos Ferrero (Carlos Alcaraz), Goran Ivanisevic (Novak Djokovic), Bryan Shelton (Ben Shelton) și Patrick Mouratoglou, care nu a avut succes cu Holger Rune.