În noua ierarhie, românca are un avans de 440 de puncte faţă de Woznaicki. Halep începe astfel a 17-a săptămână pe locul I WTA, 16 fiind consecutive din 9 octombrie 2017, scrie News.ro.

Halep părăsise locul I WTA, la 29 ianuarie, după ce a pierdut finala Australian Open, în faţa Carolinei Wozniacki.

Toate cele şase românce din Top 100 WTA au urcat în clasament:Sorana Cîrstea a urcat de pe locul 36 pe locul 35, cu 1.385 de puncte, Irina-Camelia Begu a urcat două locuri, până pe 36, cu 1.345 de puncte, Mihalea Buzărnescu, de pe 39 pe 38, cu 1.303 puncte, cea mai bună din carieră, Monica Niculescu de pe locul 75 pe locul 72, cu 846 de puncte, în timp ce Ana Bogdan a urcat o poziţie, până pe locul 86, cu 727 de puncte.

La vârf, revenirea Simonei Halpe pe locul I şi ascensiunea Petrei Kvitova de pe locul 10 pe locul 9 sunt singurele modificări.

În 2017, Halep şi-a îndeplinit visul de a fi numărul 1 mondial în clasamentul jucătoarelor de tenis, după mai mulţi ani în care a pierdut la mustaţă titulatura supremă.

Simona Halep a fost inclusă şi în Top 300 Cei mai bogaţi români, scris de revista Capital, cu o avere estimată de 20-22 de milioane de euro. Pentru performanţele jucătoarei de tenis din ultimul an, Halep s-a clasat pe primul loc în topul femeilor de succes din România.

La doar 26 de ani, Simona are 15 turnee WTA câştigate şi peste 20 milioane de dolari obţinuţi din premii. Dintre toate sportivele din circuitul mondial al tenisului, Simona Halep a rezistat cel mai mult în Top 10 mondial.