În doar un singur an, pe ruta supranumită „Drumul Morții” au avut loc peste 30 de accidente grave, ceea ce a determinat autoritățile locale să demareze un proiect major de transformare a drumului într-o șosea expres modernă.

„Drumul Morții” din Galați va fi transformat într-o șosea expres

Investiția este de peste 1,8 miliarde de lei și este finanțată din fonduri europene. Contractul pentru proiectare și execuție a fost semnat de președintele Consiliului Județean Galați, Costel Fotea, la Ministerul Transporturilor. Proiectul prevede modernizarea completă a 40 de kilometri de drum, între Galați și Hanu Conachi. Pe traseu vor fi amenajate 23 de sensuri giratorii, vor fi reabilitate 12 poduri și pasaje, iar întreaga șosea va fi lărgită la patru benzi de circulație.

Drumul va avea un rol esențial în conectarea Galațiului cu Autostrada Moldovei (A7), prin realizarea unui nod rutier strategic la Hanu Conachi. Totodată, vor exista conexiuni rutiere la Fundeni, Nănești și Movileni, ceea ce va asigura legături directe cu Dobrogea, Focșani și Autostrada Soarelui. Autoritățile județene speră ca aceste legături să fie consolidate și prin dezvoltarea proiectului TransRegio.

„Sunt foarte multe accidente, foarte multe persoane care și-au pierdut viața pe acest drum, iar după ce va fi modernizat, în afară de faptul că va fi mult mai ușor de circulat și va fi fluidizat traficul, nu vom mai avea pierderi de vieți omenești.

Vom avea o legătură la Fundeni cu Drumul Expres care pleacă de la pod până la Focași și mai avem o legătură dintre pod și Movileni, printr-un Drum Expres. Galațiul va fi conectat cu DEx cu podul peste Dunăre pentru a face legătura cu Dobrogea și sperăm să avem și TransRegio care va face legătura cu Autostrada Soarelui, dar ne conectăm și cu DEx la Fundeni, la Nănești, ca să facem legătura cu DEx spre Autostrada A7”, a spus Costel Fotea, președintele CJ Galați.

accident, DN2-E85, Drumul morții
SURSĂ FOTO: Ziarul de Vrancea

Lucrările vor contribui la creșterea siguranței și la dezvoltarea economică a județului

Lucrările vor contribui nu doar la creșterea siguranței rutiere, ci și la dezvoltarea economică a județului Galați. Noua infrastructură este menită să atragă investiții, să genereze locuri de muncă și să fluidizeze traficul într-o regiune cu o intensă activitate industrială și logistică. Potrivit autorităților, toate podurile și pasajele de pe traseu vor fi reabilitate, multe dintre ele urmând a fi reconstruite de la zero.

„Toate podurile și pasajele vor intra în reabilitare, majoritatea se vor face de la zero. Intersecțiile cu drumurile principale se vor face cu sensuri giratorii”, a spus Radu Măciucă , director executiv Direcția Tehnică CJ Galați.

Drumul expres Galați – Focșani, care va avea conexiuni esențiale cu infrastructura națională majoră, inclusiv cu podul peste Dunăre și Autostrada A7, ar trebui să fie finalizat până în anul 2029. Acesta reprezintă un pas important pentru modernizarea regiunii de sud-est a țării și pentru reducerea riscului rutier pe un traseu intens circulat și periculos.

„Este o sumă care va contribui la dezvoltarea județului Galați, la o fluidizare a traficului, o sumă care va contribui la dezvoltarea economică a județului Galați, atât pe orizontală dar și pentru a menține ceea ce avem din punct de vedere economic al constructorilor”, a mai spus Costel Fotea.