UPDATE S-a dat ordinul de atac. S-a întâmplat lângă granița cu România. E Breaking news
SURSA FOTO: Dreamstime
Alertă în Marea Neagră. Atacuri masive cu drona au avut loc în urmă cu doar câteva ore. Mihail Razvojaev a făcut anunțul chiar acum. Este primul atac pe care Ucraina îl demarează de la debutul războiului până în prezent.
UPDATE
O reacție de ultimă oră vine chiar acum din Ucraina. Serghi Braciuk, purtător de cuvânt al administraţiei regionale din Odesa (sud Ucrainei), a publicat un video pe Telegram în care neagă că Ucraina ar fi atacat cu o dronă statul major al Flotei Ruse de la Marea Neagră din Crimeea.
„Acuzaţiile ruseşti despre un aşa-zis atac ucrainean asupra statului major al flotei ruse din Sevastopol sunt o provocare deliberată”, a declarat Serghi Braciuk.
Totodată, el a subliniat faptul că Ucraina își dorește eliberarea Crimeii într-un mod mult mai eficient. „Eliberarea Crimeii ucrainene ocupate se va întâmpla într-un alt mod, mult mai eficient”, a adăugat acesta.
ȘTIRE INIȚIALĂ
Alertă în Marea Neagră. Încă de la primele ore ale dimineții, un atac cu dronă a vizat statul major al Flotei Ruse de la Marea Neagră din Sevastopol. Anunțul a fost făcut de guvernatorul orașului din peninsula anexată Crimeea, Mihail Razvojaev, într-o postare pe Telegram.
Potrivit acestuia, Ucraina a decis duminică dimineață să strice Ziua Flotei Ruse. Totodată, el a subliniat faptul că în urma atacului cinci persoane au fost rănite, notează France Press.
„În această dimineaţă, naţionaliştii ucraineni au decis să ne strice Ziua Flotei Ruse”, sărbătorită duminică în Rusia, a scris Razvojaev pe Telegram.
Având în vedere atacul surprinză, festivitățile de Ziua Flotei Ruse au fost anulate, iar locuitorii sunt sfătuiți să rămână în case până când situația va fi favorabilă. „Toate festivităţile de Ziua Flotei Ruse au fost anulate din motive de securitate”, a anunţat Razvojaev.
Menționăm faptul că este pentru prima dată când autorităţile ruse raportează un astfel de atac de la începutul ofensivei lor în Ucraina la 24 februarie.
Rusia ripostează în fața Ucrainei
Nici Rusia nu s-a lăsat mai prejos. Tot duminică dimineață, un val de bombardamente a lovit mai multe orașe din Ucraina. Anunțul a fost făcut de şeful Administraţiei militare regionale din Dnipropetrovsk, Valentyn Reznichenko, pe Telegram.
Potrivit acestuia, în urmă cu doar câteva ore, mai multe zone rezidențiale au fost distruse. De asemenea, infrastructura a fost și ea avariată, iar o școală, dar și mai multe instituții municipale din Nikopol au fost afectate.
„Armata rusă nu încetează să provoace teroare împotriva oraşelor şi satelor noastre. Două raioane au intrat sub focul inamicului, Nikopol şi Kryvyi Rih. Districtul Nikopol a fost lovit de două ori noaptea trecută cu Grad MLRS. Până la 50 de rachete au fost trase asupra zonelor rezidenţiale din Nikopol”, a scris Reznichenko.
În ceea ce privește victimele înregistrate, oficialul a transmis că un bărbat de 67 de ani a fost rănit. Totodată, el a mai adăugat că o casă individuală a fost distrusă de bombardamente, iar alte zeci au fost avariate.
Bombardamente masive la Nikolaiv
Și blocurile din zonă au fost afectate, iar o conductă de alimentare cu gaz şi una de apă au fost întrerupte. Ruia nu are în plan să se oprească aici. Primarul din Nikolaiv, Oleksandr Sienkevych, a mai anunțat și un alt val de bombardamente asupra oraşului.
„Astăzi Nikolaiv a fost supus unui foc inamic masiv. Probabil, cel mai puternic din toate timpurile. Explozii puternice au fost auzite după ora 01:00 şi în jurul orei 05:00. O serie de obiecte au fost distruse, casele rezidenţiale au fost avariate”, a scris Sienkevych.
Un alt bombardament a avut loc în jurul orei 02:00-02:30, iar amploarea distrugerilor şi a victimelor nu a fost încă raportată, arată sursa citată.
Totul a început la 17 ani când am început facultatea de Psihosociologie. Mi-am dorit întotdeauna să le ofer celor din jur o claritate mai mare a lucrurilor care îi înconjoară, însă odată cu finalizarea studiilor mi-am dat seama că nu mă pot adresa unui număr atât de mare de persoane. Tocmai din acest motiv, am început programul de masterat din cadrul Facultății de Jurnalism, specializarea Managementul Instituțiilor Mass-media, loc unde am învățat cum să mă adresez unui număr mai mare de persoane și totodată cum să mă fac și auzită. Primul meu job a fost în cadrul publicației România Liberă, unde am lucrat în perioada programului de master timp de doi ani de zile. Aici m-am putut dezvolta, am putut scrie articole psihologice și nu numai. A fost ce mi-am dorit până la un momendat. A urmat apoi agenția de presă PS NEWS, iar în final am ajuns la Capital, un loc unde, spre deosebire de celelalte publicații pot fi abordate mai multe subiecte, de la mondene, lifestyle, până la politică și economică, lucru care mi-a lărgit orizonturile. Mă consider o persoană activă și dornică de noutate. Una dintre cele mai mari pasiuni ale mele este Kiteboarding-ul, un sport care antrenează atât psihicul cât și fizicul, un sport care mă ajută să creez să mă inspir și de asemenea, îmi dă vibrația pozitivă de care am nevoie. Pe lângă sporturile acvatice, am o pasiune și pentru domeniul auto, motiv pentru care, cele mai multe vacanțe din copilărie le-am petrecut în atelierul tatălui meu, învățând și ajutându-l cu tot ce avea nevoie. Viața însă, mi-a pregătit alte surprize plăcute.
Informațiile publicate de capital.ro pot fi preluate de alte publicații online doar în limita a 500 de caractere și cu citarea sursei cu link activ. Orice abatere de la această regulă constituie o încălcare a Legii 8/1996 privind dreptul de autor.





