Rezervele valutare s-au subțiat cu aproape 750 mil. euro în noiembrie
Rambursările din împrumutul luat de la FMI și banii lăsați la dispoziția băncilor în urma reducerii ratei rezervelor minime obligatorii în valută au fost cauzele principale ale diminuării rezervelor valutare cu 474 milioane de euro în luna care tocmai s-a încheiat.
La finele lunii noiembrie, rezervele valutare la Banca Naţională a României (BNR) au ajuns la 31,467 miliarde de euro, în scădere față de 32,214 miliarde de euro la 31 octombrie 2014. Potrivit unui comunicat al băncii centrale, în cursul lunii au avut loc intrări de 1,142 miliarde de euro, reprezentând modificarea rezervelor minime în valută constituite de instituţiile de credit, alimentarea conturilor Ministerului Finanţelor Publice, alimentarea contului Comisiei Europene şi altele. În același timp, ieșirile au totalizat 1,889 miliarde de euro, reprezentând impactul intrării în vigoare a deciziei de reducere a ratei rezervei minime obligatorii aplicabile pasivelor în valută, de la 16%, la 14%, începând cu perioada de aplicare 24 noiembrie – 23 decembrie 2014, modificarea rezervelor minime în valută constituite de instituţiile de credit, plăţi de rate şi dobânzi în contul datoriei publice denominate în valută şi altele.
La capitolul plăţi de rate şi dobânzi în contul datoriei publice denominate în valută se regăsesc rambursări de capital şi dobândă din împrumutul de la Fondul Monetar Internaţional pentru care România a rambursat circa 326 milioane echivalent euro.
Rezerva de aur s-a menţinut la 103,7 tone. În condiţiile evoluţiilor preţurilor internaţionale, valoarea acesteia s-a situat la 3,171 miliarde de euro.
Rezervele internaţionale ale României (valute plus aur) la 30 noiembrie 2014 au fost de 34,638 miliarde de euro, faţă de 35,327 miliarde de euro la 31 octombrie 2014.
În cursul anului 2014, rezervele internaţionale ale României (valute plus aur) s-au situat între un maxim de 35.983 milioane euro în luna ianuarie şi un minim de 33,752 miliarde de în luna mai; Rezervele valutare s-au situat între un maxim de 32,913 miliarde de euro în luna ianuarie şi un minim de 30,681 miliarde de euro în luna mai.
M-am angajat la site-ul capital.ro într-o perioadă în care online-ul aproape că nu exista, iar printul era, încă, la o așa de mare putere încât oamenii de la site erau percepuți, cumva, drept oaia neagră a redacției. Cineva ar putea spune că am fost un om cu viziune, care știa că epoca printului va apune. Ei bine, nu, n-am fost. Nu m-aș fi gândit niciodată că oamenii vor ajunge să citească știrile pe internet în felul în care le citesc astăzi: a apus până și epoca desktopului, iar știrile sunt consumate în proporție de 80% de pe telefon. Mediul ăsta care se numește online are o mare trăsătură: schimbarea, iar dacă tu, cel care lucrezi în mediul online, nu te adaptezi în permanență la schimbare, nu reziști. Altă cale nu e. Pentru mine, site-ul capital.ro reprezintă nu doar un loc de muncă, este însuși mediul în care m-am format ca om și în care am devenit persoana care este astăzi. Pentru mine, capital.ro este un mod de viață...
Informațiile publicate de capital.ro pot fi preluate de alte publicații online doar în limita a 500 de caractere și cu citarea sursei cu link activ. Orice abatere de la această regulă constituie o încălcare a Legii 8/1996 privind dreptul de autor.





