Reguli pentru gunoi în România. Se dau amenzi record în localitățile din toată țara

Reguli pentru gunoi în România. Se dau amenzi record în localitățile din toată țara

SURSA FOTO: Dreamstime

Publicat de Cristina Pastia la 20 iunie 2025, 12:49

Garda de Mediu a aplicat amenzi record în localități din întreaga țară, în urma unor controale ample privind gestionarea deșeurilor. Inspectorii au constatat că, în ciuda obiectivelor asumate, nivelul de reciclare a scăzut în loc să crească, ceea ce evidențiază deficiențe majore în implementarea politicilor de mediu la nivel local.

Garda de Mediu, amenzi record în urma unor controale privind gestionarea deșeurilor

Garda de Mediu a aplicat sancțiuni în valoare totală de 17 milioane de lei, în urma unor controale desfășurate la nivel național, vizând instituțiile și organizațiile implicate în gestionarea deșeurilor. Potrivit autorităților, verificările au arătat că, în loc să înregistreze o creștere, rata de reciclare a scăzut cu aproximativ 3%, contrar obiectivelor stabilite. Amenzile vizează nereguli grave în activitatea operatorilor responsabili cu colectarea și valorificarea deșeurilor.

În ultimele șase luni, Garda Națională de Mediu a desfășurat verificări ample privind gestionarea deșeurilor și serviciile de salubritate în 3.125 de localități din întreaga țară, precum și la 44 de Asociații de Dezvoltare Intercomunitară și 27 de consilii județene, potrivit unei informări publicate pe pagina oficială de Facebook a instituției. Autoritățile de mediu anunță că, începând cu 30 iunie, controalele vor fi reluate.

„Din nefericire, am aplicat amenzi record, de aproximativ 17 milioane de lei, majoritatea în urma unor gestionări incorecte a managementului deşeurilor. Experţii noştri au formulat un set de propuneri şi soluţii, inclusiv la nivel legislativ, pentru stimularea reciclării, dar şi pentru reintroducerea acestora în economia circulară”, au transmis reprezentanții instituției pe pagina oficială Facebook.

Aceștia au anunțat că au efectuat controale în aproape toate localitățile din România, iar concluziile sunt îngrijorătoare: în loc să crească, gradul de reciclare a deșeurilor la nivel național a înregistrat un regres semnificativ.

Comisarul general al Gărzii Naționale de Mediu, Andrei Corlan, a declarat că inspectorii instituției au efectuat controale în peste 99% dintre localitățile din România pentru a verifica modul în care este gestionată problema deșeurilor. Potrivit acestuia, gradul de reciclare nu a crescut, așa cum se estima, ci a înregistrat o scădere de aproximativ 3%.

El a precizat că, deși au fost aplicate amenzi, autoritatea a formulat și o serie de soluții și propuneri pentru îmbunătățirea situației. Corlan a subliniat că, în condițiile în care tariful de depozitare este mai mic decât cel pentru tratarea deșeurilor, este necesară o stimulare clară atât a colectării separate, cât și a reintegrării deșeurilor în economia circulară.

„Colegii mei din Garda Naţională de Mediu au ajuns în peste 99% din localităţile din ţară cu obiectivul clar trasat de a inspecta şi controla dacă şi cum respectă acestea gestionarea corectă a deşeurilor. (…) Gradul de reciclare, din datele noastre, nu a crescut, aşa cum era preconizat, ci dimpotrivă, a scăzut cu aproximativ 3 procente.

Am aplicat amenzi, ceea ce nu ne face nicio plăcere, dar concomitent am formulat un set de soluţii şi propuneri pentru că, şi aici este doar un exemplu, atâta timp cât tariful de depozitare rămâne mai scăzut decât cel de tratare a deşeurilor, este necesară o stimulare atât pentru colectarea separată cât şi pentru reintroducerea deşeurilor în economia circulară”, a declarat comisarul general al GNM, Andrei Corlan.

Deșeurile pot fi o resursă valoroasă

Deși în ultimul an s-au înregistrat progrese semnificative în colectarea și reciclarea ambalajelor din PET, România continuă să se confrunte cu probleme grave legate de poluarea cu plastic și alte tipuri de deșeuri.

Specialiștii atrag atenția că deșeurile pot deveni o resursă valoroasă dacă sunt gestionate eficient. Transformarea acestora în energie curată ar putea aduce beneficii importante pentru mediu și economie: costuri mai mici la facturi pentru populație și o reducere a problemelor de sănătate cauzate de poluare.

Totodată, potrivit unei analize realizate de Environ, România are potențialul de a recupera anual aproximativ două tone de metale rare exclusiv din reciclarea echipamentelor electronice uzate.

Informații articol
Despre autor
Cristina Pastia

Am terminat Facultatea de Limbi și Literaturi Străine în cadrul Universității din București, engleză-germană. Mă consider o fire artistică, fiind dintotdeauna atrasă de poezie și de teatru. Colaborarea cu Capital am început-o în toamna anului 2022.

Condiții de preluare

Informațiile publicate de capital.ro pot fi preluate de alte publicații online doar în limita a 500 de caractere și cu citarea sursei cu link activ. Orice abatere de la această regulă constituie o încălcare a Legii 8/1996 privind dreptul de autor.