Rareș Bogdan îi ia la rost pe miniștrii din Guvernul Orban! Doar doi miniștri au trecut testul său
Rareș Bogdan a declarat luni seara, la România TV, că doar doi miniștri din Guvernul Orban au trecut testul său, ministrul de Finanțe Florin Cîțu și, respectiv, ministrul de Interne, Marcel Vela.
Ce le cere Rareș Bogdan miniștrilor din Guvernul Orban
Potrivit spuselor acestuia, miniștrii trebuie să iasă săptămânal la rampă pentru a spune public ce au lăsat în urmă cei din PSD. Astfel, miniștrii sunt îndemnați de către Rareș Bogdan să facă, săptămânal, conferințe de presă.
Cîțu și Vela, singurii care l-au ascultat pe Rareș Bogdan
”Nu știu ce va face președintele României, probabil îl va susține, în continuare. Florin Cîțu este un finanțist excepțional. În Senat, nu i s-a dat un test de aptitudini, să vadă la ce se pricepe domnul Cîțu. Să arate cu date, cu documente, ce a descoperit în minister.
Le-am spus miniștrilor să iasă săptămânal ce au făcut. Singurul care a făcut așa este Vela. A făcut conferințe, a trimis acte la DNA, la Parchete. Doar Cîțu și Vela au făcut conferințe. Așa ar trebui să facă toți miniștrii. Altfel, lumea iartă și noi pierdem.”, a declarat Rareș Bogdan.
Cîțu nu își va da demisia din funcție decât dacă partidul din care face parte îi cere asta
„Daca PNL imi cere demisia, imi voi da demisia”, a spus ministrul Finantelor. „In acest moment, nu ma gandesc sa imi dau demisia. Daca erau argumente serioase, poate discutam”, a mai spus el.
A absolvit Facultatea de Litere și Limbi Străine din cadrul Universității „Hyperion” din București, specializarea română-japoneză, precum și Facultatea de Jurnalism din cadrul aceleiași universități. Lucrează în presă din 2018, când a debutat ca redactor la Bugetul.ro. Din 2019, lucrează ca redactor la Capital.ro, unde abordează teme sociale.
Informațiile publicate de capital.ro pot fi preluate de alte publicații online doar în limita a 500 de caractere și cu citarea sursei cu link activ. Orice abatere de la această regulă constituie o încălcare a Legii 8/1996 privind dreptul de autor.





