UPDATE

Cod Galben de vânt puternic

Administrația Națională de Meteorologie (ANM) a emis o avertizare meteo de tip Cod Galben de vânt puternic, valabilă astăzi, 9 mai 2025, între orele 10:00 – 20:00. Zonele afectate sunt centrul și sudul Moldovei. Vântul va avea intensificări cu viteze la rafală de 50…60 km/h.

Temporar, vor fi intensificări ale vântului și în restul regiunilor extracarpatice, cu viteze în general de 35…45 km/h, iar pe crestele Carpaților Meridionali și de Curbură vor fi rafale de 60…80 km/h.

Cod Galben 9 mai 2025
SURSA FOTO: ANM

Va ninge la munte

De altfel, de sâmbătă (10 mai, de la ora 03:00) până joi (15 mai, ora 10:00), vremea va fi deosebit de rece. Vom avea parte de brumă și precipitații mixte la munte.

Vremea va fi deosebit de rece sâmbătă în cea mai mare parte a țării, apoi îndeosebi în jumătatea nordică. Temperaturile maxime vor fi cuprinse, în general, între 11…19 grade. Minimele termice vor avea valori între 2…10 grade, mai scăzute în Maramureș, estul și sud-estul Transilvaniei, nordul Moldovei și în Dealurile de Vest, unde se va forma brumă.

La munte, în special la altitudini de peste 1500 m vor fi și precipitații sub formă de lapoviță și ninsoare și local se va depune strat de zăpadă.

Cum va fi vremea zilele următoare?

De sâmbătă până duminică (09:00 – 09:00), vremea va fi deosebit de rece pentru începutul lunii mai. Temperatura maximă va fi de 12…13 grade, iar cea minimă de 6…8 grade. Ziua, cerul va fi mai mult noros şi trecător va ploua slab. Vântul va sufla slab şi moderat.

De duminică până luni (09:00 – 09:00), vremea va fi rece. Temperatura maximă va fi de 16…18 grade, iar cea minimă de 6…8 grade. În prima parte a zilei cerul va fi variabil, apoi se va înnora şi temporar va ploua slab. Vântul va sufla slab şi moderat.

De luni de până marţi (09:00 – 09:00), vremea va fi deosebit de rece. Temperatura maximă va fi de 15…16 grade, iar cea minimă de 6…7 grade. Cerul va fi temporar noros şi va ploua slab. Vântul va sufla slab şi moderat.

De marţi până miercuri (09:00 – 09:00), vremea va fi rece. Temperatura maximă va fi de 16…18 grade, iar cea minimă de 7…8 grade. Cerul va fi temporar noros şi va ploua slab. Vântul va sufla slab şi moderat.

De miercuri până joi (09:00 – 10:00), vremea va fi rece. Temperatura maximă va fi de 16…18 grade, iar cea minimă de 7…8 grade. Cerul va fi temporar noros şi vor fi condiţii să plouă slab. Vântul va sufla slab şi moderat.

ȘTIRE INIȚIALĂ

Prognoza meteo ANM: 12 mai- 8 iunie

Prognoza meteo ANM: 12 mai- 8 iunie. Administrația Națională de Meteorologie (ANM) a emis prognoza meteo pentru următoarele patru săptămâni.

Estimările meteorologice au fost realizate de către Centrul European pentru Prognoze pe Medie Durată. Este estimată media săptămânală a abaterilor temperaturii aerului și a cantităților de precipitații față de media perioadei anilor 2005-2024. Atenție! Fenomenele extreme de scurtă durată nu pot fi prognozate cu ajutorul acestui produs.

În săptămâna 12 mai – 18 mai, valorile termice vor fi mai coborâte decât cele specifice pe întreg teritoriul României, dar cu o abatere termică negativă ușor mai accentuată în regiunile nord-estice. În extremitatea de est a țării, regimul pluviometric va fi apropiat de cel normal. În restul țării, cantitățile de precipitații vor fi deficitare, mai ales în regiunile vestice, nord-vestice și centrale.

În săptămâna 19 mai – 25 mai, temperaturile medii vor fi ușor mai coborâte decât cele normale pentru acest interval, în cea mai mare parte a țării, mai ales în regiunile nordice. Cantitățile de precipitații estimate pentru această perioadă vor avea o tendință ușor deficitară în majoritatea regiunilor.

În săptămâna 26 mai – 1 iunie (Ziua Copilului), temperatura medie a aerului va avea valori ușor mai ridicate decât cele specifice în extremitatea de sud a țării. În restul țării, temperaturile medii vor fi apropiate de cele normale. Regimul pluviometric va fi ușor excedentar, local, în nord-vestul teritoriului, și ușor deficitar în regiunile sud-vestice. În restul țării, va fi apropiat de cel normal pentru această perioadă.

În săptămâna 2 iunie – 8 iunie, mediile valorilor termice se vor situa ușor peste cele specifice pentru începutul verii în cea mai mare parte a țării, mai ales în regiunile sudice și sud-vestice. Cantitățile de precipitații vor fi ușor deficitare în vestul țării. În rest, se vor situa în jurul celor normale pentru acest interval.

Prognoza meteo ANM, vineri, 9 mai 2025

Astăzi, 9 mai 2025, vremea se va răci semnificativ. Temperaturile maxime vor scădea sub nivelurile obișnuite pentru această perioadă din an, atingând local doar 17 grade Celsius în regiunile sudice și estice ale țării. Minimele nocturne vor scădea la 7-11 grade Celsius.

Valorile termice vor continua să scadă. Vremea se va răci în special în nordul, centrul și estul țării. Cerul va fi temporar înnorat, cu ploi locale în timpul zilei în jumătatea estică a țării și izolat în celelalte regiuni.

Precipitații vor apărea și în sud, sud-est și în zonele montane.  Instabilitatea atmosferică se va manifesta prin înnorări temporare accentuate, averse, descărcări electrice și posibilitatea de grindină, în special în regiunile centrale și montane.