PMP are un singur obiectiv! Mesaj pentru Iohannis: Vrea un nou premier de dreapta
Eugen Tomac, preşedintele PMP, a declarat marţi că va merge la consultările de la Cotroceni cu un mandat clar, acela de a crea o majoritate cât mai rapid cu putinţă, care să susţină un candidat de dreapta.
„În cazul în care consultările vor avea loc înainte de motivarea CCR (privind desemnarea lui Ludovic Orban ca premier – n.r.), pe care şi noi o aşteptăm cu foarte mult interes, bineînţeles că vom merge cu un mandat clar, de a crea o majoritate cât mai rapid, de preferat o majoritate care să susţină un candidat de dreapta. Esenţial în momentul acesta este ca România să aibă un Guvern”, a precizat Tomac după şedinţa Consiliului Executiv Naţional al PMP.
Preşedintele are responsabilitatea de a găsi un consens necesar
El a adăugat că preşedintele are responsabilitatea de a găsi un consens necesar, pentru a da ţării un guvern stabil şi legitim.
„Preşedintele are această responsabilitate de a găsi un consens necesar, pentru a da ţării un guvern, având în vedere că ne aflăm în faţa unei crize care oricând se poate extinde şi ai nevoie în aceste momente de un guvern stabil, legitim, care să poată lua decizii. În această situaţie ne aflăm, nu mai e loc de dezbateri şi polemici politice, ci este nevoie de acţiune imediată”, a adăugat preşedintele PMP.
Cât priveşte alegerile anticipate, acesta a spus că este un subiect „care nu mai poate fi de actualitate”.
Am finalizat Facultatea de Litere și Limbi Străine în cadrul Universității Hyperion din București, iar ulterior am absolvit masterul la Facultatea de Jurnalism, specializarea Comunicare Mediatică și Publicitate, în cadrul aceleiași universități. Colaborarea cu Capital.ro a început în anul 2019.
Informațiile publicate de capital.ro pot fi preluate de alte publicații online doar în limita a 500 de caractere și cu citarea sursei cu link activ. Orice abatere de la această regulă constituie o încălcare a Legii 8/1996 privind dreptul de autor.





