NATO intervine în conflictul militar dintre Turcia și Siria! Peste 33 de morți

NATO intervine în conflictul militar dintre Turcia și Siria! Peste 33 de morți
Publicat de Andreea Guțu la 28 februarie 2020, 11:36
Din cuprinsul articolului

NATO intervine în conflictul militar dintre Turcia și Siria. În urma atacului sirian s-au înregistrat peste 33 de militari turci decedați. Turcia se simte amenințată. Ambasadorii s-au reunit pentru a discuta situația.

Ambasadorii la NATO ai statelor membre ai organizaţiei se vor reuni vineri pentru consultări legate de evoluţia situaţiei din Siria, la cererea Turciei, în baza Articolului 4 al Tratatului Alianţei, a anunţat secretarul general Jens Stoltenberg, după ce 33 de soldaţi turci au fost ucişi joi într-un atac aerian sirian în regiunea Idlib, transmite Reuters.

‘Astăzi, Consiliul NATO se reuneşte la cererea Turciei pentru consultări în baza Articolului 4 al Tratatului fondator de la Washington al NATO, cu privire la situaţia din Siria’, a transmis Stoltenberg pe Twitter, potrivit Agerpres.

Au murit peste 33 de militari turci

Conform Articolului 4 din Tratat, orice stat aliat poate solicita ţinerea de consultări în situaţia în care consideră că îi sunt ameninţate integritatea teritorială, independenţa politică sau securitatea.

Jens Stoltenberg a avut joi seară o discuţie telefonică cu ministrul de externe turc Mevlut Cavusoglu.

Secretarul general al NATO a condamnat ‘loviturile aeriene oarbe ale regimului sirian şi aliatului său rus’ în provincia siriană Idlib şi a lansat un apel la ‘detensionare’, după moartea a cel puţin 33 de militari turci în bombardamente atribuite de Ankara Damascului.

Informații articol
Condiții de preluare

Informațiile publicate de capital.ro pot fi preluate de alte publicații online doar în limita a 500 de caractere și cu citarea sursei cu link activ. Orice abatere de la această regulă constituie o încălcare a Legii 8/1996 privind dreptul de autor.