Leul s-a apreciat în raport cu dolarul american

Leul s-a apreciat în raport cu dolarul american
Publicat de Bogdan Biszok la 18 septembrie 2015, 14:27

Leul a câştigat, vineri, aproape cinci bani în faţa dolarului american, după decizia de joi seară a Rezervei Federale Americane (Fed) de a menţine dobânda de politică monetară la un nivel aproape de zero, infirmând aşteptările celor care sperau la o majorare a dobânzii.

Banca Naţională a României a calculat un curs de 3,8638 lei/dolar, în scădere cu 4,81 bani (1,23%) în comparaţie cu cotaţia de joi, de 3,9119 lei/dolar.

Leul s-a apreciat şi în raport cu moneda unică europeană, însă nu la fel de puternic, iar BNR a anunţat o cotaţie de 4,4211 lei/euro, în scădere cu 0,56 bani (0,13%) faţă de cel din şedinţa precedentă, de 4,4267 lei pentru un euro.

În raport cu francul elveţian, leul s-a depreciat uşor până la un curs de 4,0379 lei/franc, mai mare cu 0,13 bani (0,03%), faţă de cel din şedinţa precedentă, de 4,0366 lei/franc.  Gramul de aur s-a scumpit, vineri, cu 51,21 bani (0,36%), până la valoarea de 141,0490 lei, comparativ cu valoarea anterioară, respectiv 140,5369 lei. AGERPRES

Informații articol
Etichete:
Publicat în: Economie
Condiții de preluare

Informațiile publicate de capital.ro pot fi preluate de alte publicații online doar în limita a 500 de caractere și cu citarea sursei cu link activ. Orice abatere de la această regulă constituie o încălcare a Legii 8/1996 privind dreptul de autor.