Italia ar putea fi închisă. Decizie de ultimă oră luată de autorități. Varianta Delta face ravagii

Italia ar putea fi închisă. Decizie de ultimă oră luată de autorități. Varianta Delta face ravagii
Publicat de Valentina Drăgoi la 22 iulie 2021, 14:55

Pandemia de coronavirus continuă să facă ravagii la nivel mondial, iar cele mai multe țări fac eforturi uriașe pentru a evita închiderea. Italia spre exemplu ia în calcul ca certificatul verde să devină obligatoriu pentru a evita o situație dezastruoasă a numărului de infectări.

Italia depune mari eforturi pentru a evita o nouă închidere a țării. Potrivit ultimelor informații, certificatul verde ar putea să devină obligatoriu de luni sau de la începutul lunii august, pentru marile evenimente din Italia, pentru a limita numărul infectărilor cu noul coronavirus și răspândirea acestuia.

De menționat este faptul că varianta Delta a dus la o creștere alarmantă a numărului de infectări cu noul coronavirus la nivel național în Italia. Mai exact, în crusul zilei de miercuri au fost raportate 4.259 cazuri noi față de 3.558 din ziua precedentă.

În acest context, există două posibilități. Prima dintre ele este revenirea la închiderea completă a granițelor, sau încercarea limitării infectărilor cu noul coronavirus, permițând doar celor imunizați sau celor care au un test negativ accesul în locurile aglomerate, dar și în spațiile închise.

Astfel, în Italia, persoanele care vor dori să intre în cinematografe și teatre, meciuri și concerte mari, mijloace de transport și discoteci, piscine și săli de sport, congrese și, poate, chiar și baruri și restaurante în interior nu vor putea face acest lucru decât cu certificatul verde.

Totodată, pentru a nu-i discrimina pe tinerii care ar fi vrut să se vaccineze, dar nu au putut din lipsa serurilor, statul le-ar putea oferi teste COVID gratuite, anunță Antena 3.

Certificatul verde, obligatoriu în Italia 

De menționat este faptul că, cei 38 de milioane de italieni care și-au descărcat deja codul QR pentru certificatul verde. De cealaltă parte, cei care nu s-au vaccinat încă sau nu a avut coronavirus și nu doresc să plătească suma de 20 de euro pentru un test COVID, nu vor putea intra în cinematografe sau la restaurante.

Mai exact, fără certificatul verde, italienii riscă o vară în fața televizoarelor, deoarece în absența unui permis, aproape toate locurile de divertisment devin inaccesibile.

În același timp, certificatul verde urmează să fie folosit și în cazul evenimentelor majore, sportive și altele, cum ar fi concertele. În ce privește restaurantele de interior, dezbaterea este încă deschisă, dar pare că certificatul verde va deveni obligatoriu.

Pe de altă parte, clienții care intră fără un astfel de permis riscă o amendă de 400 de euro, în timp ce proprietarii restaurantelor, dacă nu cer green pass-ul la intrare, riscă închiderea pe 5 zile.

Informații articol
Despre autor
Valentina Drăgoi

Totul a început la 17 ani când am început facultatea de Psihosociologie. Mi-am dorit întotdeauna să le ofer celor din jur o claritate mai mare a lucrurilor care îi înconjoară, însă odată cu finalizarea studiilor mi-am dat seama că nu mă pot adresa unui număr atât de mare de persoane. Tocmai din acest motiv, am început programul de masterat din cadrul Facultății de Jurnalism, specializarea Managementul Instituțiilor Mass-media, loc unde am învățat cum să mă adresez unui număr mai mare de persoane și totodată cum să mă fac și auzită. Primul meu job a fost în cadrul publicației România Liberă, unde am lucrat în perioada programului de master timp de doi ani de zile. Aici m-am putut dezvolta, am putut scrie articole psihologice și nu numai. A fost ce mi-am dorit până la un momendat. A urmat apoi agenția de presă PS NEWS, iar în final am ajuns la Capital, un loc unde, spre deosebire de celelalte publicații pot fi abordate mai multe subiecte, de la mondene, lifestyle, până la politică și economică, lucru care mi-a lărgit orizonturile. Mă consider o persoană activă și dornică de noutate. Una dintre cele mai mari pasiuni ale mele este Kiteboarding-ul, un sport care antrenează atât psihicul cât și fizicul, un sport care mă ajută să creez să mă inspir și de asemenea, îmi dă vibrația pozitivă de care am nevoie. Pe lângă sporturile acvatice, am o pasiune și pentru domeniul auto, motiv pentru care, cele mai multe vacanțe din copilărie le-am petrecut în atelierul tatălui meu, învățând și ajutându-l cu tot ce avea nevoie. Viața însă, mi-a pregătit alte surprize plăcute.

Condiții de preluare

Informațiile publicate de capital.ro pot fi preluate de alte publicații online doar în limita a 500 de caractere și cu citarea sursei cu link activ. Orice abatere de la această regulă constituie o încălcare a Legii 8/1996 privind dreptul de autor.