INS: Creștere moderată pentru industrie și comerțul cu amănuntul în următoarele trei luni
Cifrele publicate de Institutul Național de Statistică arată o creștere moderată pentru perioada iulie – septembrie, dar și în ceea ce privește numărul salariaților.
Conform datelor publicate marți de Institutul Naţional de Statistică (INS), activitatea în industrie şi comerţul cu amănuntul va înregistra o creştere moderată în perioada iulie – septembrie, la fel şi numărul de salariaţi în construcţii şi comerţul cu amănuntul, transmite Agerpres.
Conform anchetei de conjunctură derulată în luna iulie, managerii din industria prelucrătoare preconizează pentru următoarele trei luni o creştere moderată a volumului producţiei (sold conjunctural +11%). De asemenea, pentru activitatea de fabricare a băuturilor se va înregistra creştere accentuată (sold conjunctural +49%) în timp ce, pentru activitatea de fabricare de maşini, utilaje şi echipamente se va înregistra scădere (sold conjunctural -18%).
Referitor la numărul de salariaţi se estimează scădere moderată, soldul conjunctural fiind de -13% pe total industrie prelucrătoare, iar pentru preţurile produselor industriale se prognozează relativă stabilitate în următoarele trei luni (sold conjunctural +5%).
Potrivit estimărilor din luna iulie 2020, în activitatea de construcţii se va înregistra, în următoarele trei luni, un salt al volumului producţiei (sold conjunctural +23%).
Managerii din sector estimează creştere moderată a numărului de salariaţi (sold conjunctural +9%), iar în ceea ce priveşte preţurile lucrărilor de construcţii se preconizează o creştere moderată, cu un sold conjunctural de +10%.
Ancheta INS relevă faptul că, în sectorul comerţ cu amănuntul, managerii au estimat pentru următoarele trei luni, tendinţă de creştere moderată a activităţii economice (sold conjunctural +8%). Totodată, volumul comenzilor adresate furnizorilor de mărfuri de către unităţile comerciale va înregistra relativă stabilitate (sold conjunctural +3%).
În plus, angajatorii prognozează pentru perioada analizată o creştere moderată a numărului de salariaţi (sold conjunctural +12%), precum şi o creştere a preţurilor de vânzare cu amănuntul (sold conjunctural +23%).
Pe segmentul serviciilor, estimările arată că valoarea cifrei de afaceri, cât şi numărul de salariaţi vor cunoaşte o relativă stabilitate în următoarele trei luni (sold conjunctural +4%, respectiv -4%).
În schimb, în viziunea managerilor, preţurile de vânzare sau de facturare ale prestaţiilor vor avea tendinţă de scădere moderată (sold conjunctural -14%).
Am venit la Capital în vara anului 2019, fiind prima mea experiență ca jurnalist după ce am lucrat oarecum de cealaltă parte a baricadei, în monitorizarea presei, mai bine de 8 ani. Înainte de a intra în presă, am lucrat o scurtă perioadă de timp în proiectare în Autocad pentru construcții civile și industriale. Am fost și sunt pasionat de tehnologie, precum și de ultimele trend-uri din acest domeniu. M-a fascinat întotdeauna și am avut norocul să fiu într-o generație care a beneficiat din plin de ea și putut vedea exact ce impact, pozitiv sau negativ, poate avea asupra lumii.
Informațiile publicate de capital.ro pot fi preluate de alte publicații online doar în limita a 500 de caractere și cu citarea sursei cu link activ. Orice abatere de la această regulă constituie o încălcare a Legii 8/1996 privind dreptul de autor.






Comentariile sunt închise.
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.