Ion Țiriac: Am câștigat meciul și, imediat după aceea, el a plecat la spital

Ion Țiriac l-a învins, la Washington, în 1970, pe Stan Smith. Acesta a descris condițiile dure experimentate în acel meci. Partida de tenis s-a disputat la o temperatură de aproape 40 de grade.

Românul s-a impus în trei seturi, 6-3, 10-12, 6-2. Adversarul său a ajuns la spital la finalul partidei! Jucătorii se plâng și în prezent de umiditatea și temperaturile ridicate de la turneul din capitala Statelor Unite.

Şi Simona Halep a avut de suferit în anii trecuți din cauza condițiilor atmosferice de la Washington.

„Washington e ceva complet separat. Sunt 40 de grade acolo, umiditate de 130%!

Dintotdeauna, una dintre cele mai mari plăceri ale mele, o spun cu ironie, a fost când am jucat sfert de finală la Washington cu Stan Smith. Am câștigat meciul și, imediat după aceea, el a plecat la spital. Foarte puțini rezistă la acele temperaturi!”, a spus Ion Țiriac, conform gsp.ro.

Stan Smith era vedeta absolută a americanilor din acea perioadă

Stan Smith era vedeta absolută a americanilor din acea perioadă. Avea o mare rivalitate cu Ilie Năstase, pe care l-a învins în finala de la Wimbledon din 1972. Fost lider mondial, Stan Smith, astăzi în vârstă de 76 de ani, a cucerit două turnee de Mare Șlem la simplu (Wimbledon + US Open) și alte cinci în proba de dublu.

New York Times a scris la acel moment despre victoria lui Țiriac în fața lui Smith. „Pe zgură, cu mingi grele și pe o vreme toridă, Țiriac l-a scos pe jucătorul de top al Americii, Stan Smith din Pasadena, California, scor 6–3, 10–12, 6–2.

Smith a săpat adânc pentru a câștiga un set secund de 83 de minute, dar, odată ce Țiriac i-a rupt serviciul în game-ul de deschidere al celui de-al treilea set și s-a odihnit în timp ce publicul se plimba înainte și înapoi în tribunele parcului din complex, a reușit să contracareze cele mai bune lovituri de atac ale lui Smith”, scria New York Times după acel meci.

Ion Țiriac: Ăsta a fost cel mai trist rezultat al carierei mele de jucător de tenis

Doi ani mai târziu, Stan Smith avea să-și ia revanșa în fața lui Țiriac în finala Cupei Davis din 1972. „Toată lumea spune: «Năstase, Năstase, Năstase». Nu, are și Țiriac vina lui! Vina mea e că n-am mai avut benzină la 33 de ani, în ziua a treia, din nou în cinci seturi, cu Stan Smith. Tot așa pierdusem cu el și în ’69, tot în cinci seturi.

„Amintirile sunt foarte frumoase, dar rezultatul meu e foarte trist. Adică ăsta a fost cel mai trist rezultat al carierei mele de jucător de tenis. Aveam șansa să câștig și eu o dată un «Campionat Mondial» și mi-a scăpat printre degete! Probabil că asta e viața de sportiv, n-ai ce să-i faci. Astea sunt amintirile”, mai spunea Ion Țiriac.