La Galați, unde cutremurul de sâmbăta trecută s-a simţit puternic, oamenii şi-au adus aminte de asigurări.„Speriată de cutremur, am venit şi am reînnoit asigurarea pentru doi ani”, spune o femeie.
Cât de mult s-au speriat oamenii s-a văzut în creşterea rapidă a vânzărilor de poliţe.
Citiți și:
Cât de protejați suntem, prin asigurare, în caz de cutremur?
„20 de poliţie pe zi, iar dacă ne referim la colegii noştri care se află în teren şi care aparţin reţelei noastre numărul a crescut undeva la 50, 60 faţă de zilele trecute”, spune brokerul de asigurări Nela Dinu, potrivit digi24.ro.
O asigurare obligatorie costă 10 euro pentru o casă de chirpici şi 20 de euro pentru una din beton sau cărămidă. Cei care cumpără astfel de poliţe pot primi despăgubiri doar în caz de cutremur, inundaţii şi alunecări de teren. Sunt, însă, şi situaţii în care oamenii pot rămâne cu paguba.
Citiți și: Se scumpesc asigurările de locuințe?
Mai multe detalii citiți aici: Scumpirea poliţei de locuinţă, cartoful fierbinte din piaţa asigurărilor
• Profeția TERIBILĂ a lui Ion Țiriac! Anunț cutremurător pentru toată România
• Imaginea DE GROAZĂ care exprimă lumea în care trăim: „Aici este o doar o fărâmă asupra unui
• ADEVĂRUL despre Gigi Becali! Ce avere are de fapt omul de afaceri: "Rețineți ce vă spun. Nu vorbesc prostii"
• RAED ARAFAT detonează bomba pe scena politică din România. Anunțul făcut de șeful DSU
• UNGURII, la un pas să ne ia ARDEALUL! Adevărul incredibil care a ieșit la iveală abia acum