Meciul a fost unul echilibrat, cele două echipe mergând cap la cap până la 7-7. Imediat, însă, franțuzoaicele au început să pună treptat stăpânire pe joc, ajutate fiind de forma extraordinară arătată de jucătoare precum Nze Mijo sau Lacrabere. Franța a intrat la pauză cu un avantaj la limită, 13-12, dar s-a dezlănțuit în al doilea act al finalei. Franțuzoaicele s-au distanțat la trei goluri și au gestionat avantajul până în final, impunându-se cu 24-21. În ciuda eforturilor depuse de echipa adversă, Franța și-a menținut avantajul până la final și a reușit să câștige un nou titlu continental. Este cel de-al patrulea titlu european din istorie, după cele obținute în 2006, 2010 și 2014.

În minutul 36, a avut loc cel mai șocant moment al finalei. Allison Pineau, vedeta Franței, a executat o lovitură de la șapte metri în figura portarului Rusiei și a fost eliminată. A părăsit terenul în lacrimi și a plâns în hohote pe bancă, fiind însă susținută de miile de francezi din tribună. Franța  a intrat ca favorită în ultimul act al competiției, jucat chiar la Paris, împotriva Rusiei. România a terminat pe locul 4, după ce a pierdut cu Rusia în semifinale şi cu Olanda în finala mică.