Dobânda BNR bate pasul pe loc

Dobânda BNR bate pasul pe loc
Publicat de CAPITAL la 27 iunie 2012, 12:30

Conform așteptărilor analiștilor financiari bancari, Banca Naţională a României (BNR) a decis menținerea ratei dobânzii de politică monetară la 5,25% pe an.

Totodată, Consiliul de administraţie al BNR a hotărât gestionarea adecvată a lichidităţii din sistemul bancar și menţinerea nivelurilor actuale ale ratelor rezervelor minime obligatorii aplicabile pasivelor în lei şi în valută ale instituţiilor de credit.
Comunicatul de presă al instituției precizează că BNR va continua să monitorizeze atent evoluţiile interne şi ale mediului economic global, astfel încât, prin adecvarea instrumentelor sale, să asigure atingerea obiectivelor de stabilitate a preţurilor pe termen mediu şi de menţinere a stabilităţii financiare.

Informații articol
Condiții de preluare

Informațiile publicate de capital.ro pot fi preluate de alte publicații online doar în limita a 500 de caractere și cu citarea sursei cu link activ. Orice abatere de la această regulă constituie o încălcare a Legii 8/1996 privind dreptul de autor.