DNA dezminte orice legătură cu scurgerea în presă a convorbirilor private dintre Cristian Popescu Piedone și soția sa

Direcția Națională Anticorupție a reacționat joi în legătură cu apariția în spațiul public a unor fragmente din conversații private purtate între Cristian Popescu Piedone și partenera sa de viață. Instituția a precizat ferm că nu are nicio implicare în divulgarea acestor informații și a subliniat că astfel de dezvăluiri reprezintă o gravă încălcare a dreptului la viață privată.

Potrivit unui comunicat oficial, ordonanța prin care s-a dispus măsura controlului judiciar pentru Piedone a fost comunicată strict inculpatului, avocaților săi și organelor abilitate, nefiind destinată publicării sau mediatizării. DNA a reiterat angajamentul său ferm de a respecta cadrul legal și toate garanțiile procesuale prevăzute de legislația în vigoare.

„În ceea ce privește divulgarea în spațiul public a conversației dintre inculpat și un membru al familiei sale, respingem ferm implicarea instituțională în mediatizarea interceptărilor incluse în ordonanța de control judiciar. Divulgarea acestor informații este nejustificată și contrară dreptului la viață privată. Direcția Națională Anticorupție reiterează faptul că își desfășoară activitatea cu respectarea strictă a cadrului legal și a tuturor garanțiilor procesual penale prevăzute în Constituție și legi”, arată DNA, joi, într-un comunicat de presă.

DNA
SURSA FOTO: Ovidiu Micsik / Inquam Photos

Reacții din partea Ministerului Justiției

Contextul acestor precizări vine după ce în ultimele zile au apărut în spațiul public înregistrări cu un schimb tensionat de replici între Piedone și soția sa.

Ministrul Justiției, Radu Marinescu, a condamnat aceste scurgeri ilegale, calificându-le drept o intruziune nepermisă și serioasă în intimitatea persoanelor implicate.

Instituția anticorupție a mai explicat că, în cazul în care procurorii dispun controlul judiciar, aceștia trebuie să justifice legal măsura, prezentând elemente concrete care susțin suspiciunile în cauză. Ordonanța este ulterior verificată de un judecător, care se asigură de respectarea dispozițiilor legale.

„La momentul dispunerii măsurii preventive a controlului judiciar, procurorul face o analiză motivată care impune includerea unor elemente de fapt care servesc la susținerea suspiciunilor rezonabile privind săvârșirea unei infracțiuni și care justifică dispunerea măsurii. În cauza curentă, mijloacele de probă analizate de către procuror au cuprins, printre altele, comunicări interceptate între inculpat și terțe persoane, fără calitate procesuală. Judecătorul de drepturi și libertăți face analiza respectării dispozițiilor legale care reglementează luarea măsurii controlului judiciar”, precizează DNA.

Respingerea acuzațiilor privind scurgerea de informații

DNA a ținut să desființeze orice suspiciune de complicitate la divulgarea convorbirilor, afirmând că toate acțiunile sale sunt întotdeauna în conformitate cu legea și respectă drepturile persoanelor vizate în anchete.

În dosarul în care Piedone a fost pus sub control judiciar, autoritățile au dispus și interdicția exercitării funcției de președinte al Autorității Naționale pentru Protecția Consumatorilor. Această măsură a intervenit în urma perchezițiilor desfășurate marți, în contextul în care se investighează faptul că fostul funcționar ar fi furnizat unor operatori economici informații ce nu ar fi trebuit să fie făcute publice.