David Popovici a câştigat bronzul la 100 m mixt

David Popovici, reprezentând CS Dinamo, a încheiat proba cu timpul de 54.58 secunde. Aurul a fost câștigat de Patrick Sebastian Dinu (54.17), iar locul doi a fost ocupat de Mihai Gergely (54.41).

La actuala ediție a Campionatului Național în bazin scurt, David Popovici a obținut, de asemenea, medalii de aur la 100 m liber și la 200 m liber.

Elevul antrenat de Adrian Rădulescu va continua competiția la Otopeni, duminică, participând la proba de 50 m liber.

Popovici a câștigat medalia de aur în proba de 200 m liber

Vineri, David Popovici a obținut medalia de aur în proba de 200 m liber la Campionatul Național în bazin de 25 de metri, desfășurat la Otopeni.

Popovici, înscris la CS Dinamo, a finalizat proba într-un minut, 43 de secunde și o sutime. Pe locul doi s-a clasat Vlad Stancu (1:45.38), iar pe locul trei a încheiat Mihai Gergely (1:45.64).

Joi, Popovici a obținut victoria la 100 de metri liber. Elevul antrenat de Adrian Rădulescu va participa sâmbătă la 100 m mixt și duminică la 50 m liber.

Campionatul Național de înot de la Otopeni servește drept competiție de test pentru Campionatul European în bazin de 25 de metri, programat în luna viitoare (5-10 decembrie), tot la Otopeni.

Campionul a luat aurul și la 100 de metri liber

Elevul sub îndrumarea antrenorului Adrian Rădulescu va participa la câte o probă în fiecare zi a competiției: 100 m liber (joi), 200 m liber (vineri), 100 m mixt (sâmbătă), și 50 m liber (duminică).

La ediția precedentă a Campionatului European în bazin de 25 de metri (Kazan – 2021), David Popovici a obținut medalia de aur la proba de 200 de metri liber.

David Popovici s-a retras din concursul de la Wroclaw

Popovici nu a concurat în probele de 100 de metri liber și 50 de metri fluture. Probele erau programate în a doua zi a „Memorialului Marek Petrusewicz” de la Wroclaw (Polonia). Această competiție se desfășoară în bazin de 25 de metri, conform informațiilor furnizate de CS Dinamo.

„În finala de la 50 de metri liber, de vineri seara, a făcut sosirea greşit şi a resimţit impactul la nivelul cotului. Este cel mai sigur sport dar se mai întâmplă. Echipa medicală a intervenit imediat, iar decizia a fost să-l oprim. Nu ne asumăm niciun risc. Naţionalele sunt în două săptămâni, Europenele în şase săptămâni. David s-a antrenat azi de dimineaţă, va face şi după amiază, dar este mai bine să-l protejăm”, a declarat antrenorul său, Adrian Rădulescu.

David Popovici a câştigat în prima zi proba de 200 de metri liber şi a încheiat pe locul 5 la 50 de metri liber (21,84 secunde).