Continental şi UAL creează cel mai mare operator aerian din lume

Continental şi UAL creează cel mai mare operator aerian din lume
Publicat de CAPITAL la 18 septembrie 2010, 11:08

Acţionarii UAL, proprietarul United Airlines (UA), şi cei ai Continental au aprobat, vineri, fuziunea celor doi operatori aerieni, care va conduce la crearea celei mai mari companii de profil din lume.La fiecare din cele două adunări generale, 98% din acţionarii prezenţi au votat în favoarea fuziunii, au anunţat cele două companii americane.UAL şi Continental se aşteaptă să finalizeze procesul de combinare a operaţiunilor până la 1 octombrie, după ce în august au obţinut acord

Acţionarii UAL, proprietarul United Airlines (UA), şi cei ai Continental au aprobat, vineri, fuziunea celor doi operatori aerieni, care va conduce la crearea celei mai mari companii de profil din lume.

La fiecare din cele două adunări generale, 98% din acţionarii prezenţi au votat în favoarea fuziunii, au anunţat cele două companii americane.

UAL şi Continental se aşteaptă să finalizeze procesul de combinare a operaţiunilor până la 1 octombrie, după ce în august au obţinut acordul autorităţilor de reglementare din SUA.

Operatorul aerian nou înfiinţat va depăşi Delta Airlines, devenind astfel cel mai mare din lume după traficul de pasageri.

SURSA: Mediafax

Informații articol
Etichete:
Publicat în: Economie
Condiții de preluare

Informațiile publicate de capital.ro pot fi preluate de alte publicații online doar în limita a 500 de caractere și cu citarea sursei cu link activ. Orice abatere de la această regulă constituie o încălcare a Legii 8/1996 privind dreptul de autor.