Cetăţenii moldoveni vor putea călători fără viză în Spaţiul Schengen

Cetăţenii moldoveni vor putea călători fără viză în Spaţiul Schengen
Publicat de Bogdan Biszok la 4 aprilie 2014, 06:55

Cetăţenii moldoveni deţinători de paşapoarte biometrice vor putea călători fără viză în Spaţiul Schengen, începând cu 28 aprilie.

Anunţul a fost făcut cu puţin timp în urmă în plenul Parlamentului European de către ministrul adjunct de externe al Greciei, Dimitris Kurkulas, ţară care deţine în prezent preşedinţia semestrială a Uniunii Europene.

La rândul său, comisarul pentru afaceri interne, Cecilia Malmstrom, precizează într-un comunicat că posibilitatea călătoriei fără viză în spaţiul european de liberă circulaţie va întări relaţiile economice, sociale şi culturale între Uniunea Europeană şi Republica Moldova şi demonstrează că un angajament politic şi o aplicare eficientă a reformelor duc la rezultate concrete, exemplu care ar putea fi urmat şi de alte ţări din regiune.RADOR

 

Informații articol
Etichete:
Condiții de preluare

Informațiile publicate de capital.ro pot fi preluate de alte publicații online doar în limita a 500 de caractere și cu citarea sursei cu link activ. Orice abatere de la această regulă constituie o încălcare a Legii 8/1996 privind dreptul de autor.