Cât costă cireșele în plină iarnă în România. Oamenii s-au crucit când au văzut prețul la Lidl
Cireșe / SURSA FOTO: Dreamstime
Lidl, unul dintre cele mai populare lanțuri de supermarketuri din România, este cunoscut pentru prețurile accesibile și produsele de calitate, dar recent a stârnit un val de reacții pe rețelele sociale din cauza unui produs cu un preț surprinzător. Cireșele din Africa de Sud, care se vând în magazinele Lidl, au ajuns să fie catalogate drept un produs de lux din cauza prețului incredibil.
Cireșe la LIDL
Lidl este unul dintre cele mai iubite supermarketuri din România, datorită prețurilor accesibile și calității superioare a produselor sale. Pe lângă acestea, atrag și promoțiile frecvente care fac din Lidl un loc favorit pentru cumpărături. Totuși, nu toate produsele comercializate aici sunt la prețuri mici. Un exemplu izbitor este kilogramul de cireșe din Africa de Sud, care a stârnit o mare dezbatere în rândul consumatorilor din țara noastră.
Lidl a devenit celebru în România pentru ofertele sale avantajoase, iar sloganul „Meriți să fii surprins” reflectă exact această strategie: prețuri mici și produse de calitate, dar și uneori prețuri neașteptat de mari.
Prețul unui kilogram de cireșe
Recent, un internaut a fost uluit să observe un preț exorbitant pentru cireșele importate din Africa de Sud, aflate la raftul unui magazin Lidl. Aceste cireșe, care sunt disponibile chiar și după încheierea sezonului, au fost vândute la prețul incredibil de 99,99 lei pe kilogram. Cireșele, care până nu demult erau un fruct accesibil, s-au transformat într-un produs de lux, iar prețul afișat a generat reacții amuzante și de indignare în rândul celor care au văzut oferta.
Un utilizator de Facebook a descris oferta ca pe „o propunere imbatabilă pentru cireșele din Africa”, ridiculizând în același timp prețul acestora.
„Dacă nu mai știți ce prostii să cumpărați, vă dau o idee”, a adăugat el, subliniind contrastul dintre prețul ridicat și natura exagerată a ofertei.

Reacțiile internauților
Reacțiile altor internauți nu au întârziat să apară, mulți fiind uimiți de prețul mare.
„De Dubai sau de Cairo?”, a întrebat un alt utilizator, exprimându-și uimirea față de valoarea cireșelor din Africa de Sud.
O altă persoană s-a arătat extrem de nemulțumită, afirmând: „Din partea mea pot să se stafidească în raft, și așa nu au niciun gust. Îs chitră, nu dau banii pe prostii”.
Unii internați au adăugat comentarii ironice sau amuzante. „Nu îmi permit o astfel de aroganță”, a spus un alt utilizator, referindu-se la prețul exagerat, iar o altă persoană a spus că ar fi dispusă să încerce „o jumătate de cireaşă, doar de curiozitate”, întrebându-se ce „proprietăți magice” ar putea avea aceste fructe la un preț atât de mare.
Sunt absolventă a Facultății de Jurnalism, Universitatea Hyperion. Deși, înainte să încep facultatea, mă visam la TV, pe parcurs am descoperit o pasiune tot mai mare pentru scris, așadar, în 2017, m-am alăturat site-ului Bugetul.ro. Acolo am lucrat timp de șapte ani, fiind locul unde am învățat și am acumulat experiență. Din iulie 2024, am acceptat provocarea de a mă alătura echipei Capital în calitate de editor, o „misiune” mai grea, dar nu imposibilă, alături de întreaga echipă cu care lucrez în fiecare zi.
Informațiile publicate de capital.ro pot fi preluate de alte publicații online doar în limita a 500 de caractere și cu citarea sursei cu link activ. Orice abatere de la această regulă constituie o încălcare a Legii 8/1996 privind dreptul de autor.





